Sieć 6G pojawi się szybciej, niż planowano. Korea pionierem

Sieć 5G jeszcze nie stała się standardem na całym świecie, a już największe koncerny technologiczne rozpoczęły prace nad projektem budowy jej następcy, czyli sieci 6G. Pojawi się ona szybciej, niż pierwotnie planowano.

Sieć 5G jeszcze nie stała się standardem na całym świecie, a już największe koncerny technologiczne rozpoczęły prace nad projektem budowy jej następcy, czyli sieci 6G. Pojawi się ona szybciej, niż pierwotnie planowano.
Sieć 6G pojawi się szybciej, niż planowano. Korea jest pionierem w jej rozwoju /123RF/PICSEL

Sieć 5G budzi mnóstwo kontrowersji. Technologia ta pracuje na wyższych częstotliwościach od 4G, co wiąże się z większą emisją promieniowania elektromagnetycznego. Fani teorii spiskowych uważają, że generowane przez smartfony z modułami 5G promieniowanie może drastycznie zwiększyć szanse na pojawienie się np. nowotworów mózgu.

Pierwsze koncepcje sieci 6G zakładają, że będzie ona w pełni bezpieczna dla organizmów żywych, a nawet ma wznieść ludzkie możliwości intelektualne na zupełnie nowy, wyższy poziom. To ma być zupełnie nowy standard globalnej komunikacji. W wielu firmach na całym świecie trwają już zaawansowane prace nad jej strukturą.

Reklama

Korea Południowa pionierem rozwoju sieci przyszłości 6G

Wszystko wskazuje na to, że pionierem w jej rozwoju jest Korea Południowa. Tamtejsze władze zapowiedziały, że wdrożenie nowego standardu komunikacji ma nastąpić już w 2028 roku, czyli dwa lata szybciej, niż pierwotnie planowano.

Sieć 6G będzie funkcjonować w paśmie o częstotliwości od 100 Ghz do 10 Thz. Prędkość przesyłu danych przekroczy 1 Tb/s. To ogromny wzrost jakości transmisji w porównaniu do sieci 5G. Przypominamy, że obecnie w większości przypadków transfer wynosi ok. 1 Gb/s, więc w przypadku 6G mamy tu aż 1000-krotny wzrost przepustowości.

W sieci 6G to człowiek będzie wielką anteną 

Niektóre zgłaszane patenty związane z siecią 6G wskazują, że technologia komunikacji będzie ściśle związana z ludźmi. Transmitery mogą być noszone przez nas na rękach w formie bransoletek. Dużą rolę w przekazie danych mają odegrać też najnowsze diody świecące (LED).

Jak tłumaczą eksperci od technologii 5G i 6G. Na razie wciąż sieć przyszłości znajduje się w fazie projektowania, zatem nikt do końca nie wie, jak jej struktura będzie docelowo wyglądała w 2028 roku. Rozwój technologii zahacza już o technologiczną osobliwość, co oznacza, że powstaje tak dużo różnych wynalazków, iż ciężko jest przewidzieć, które z nich spopularyzują się i w jakie należy obecnie inwestować.

Polecamy na Antyweb | Nie ustają kontrole abonamentu RTV. Czy trzeba wpuszczać kontrolera?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sieć 6G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy