Sieć 5G i WiFi 5GHz to nie to samo. Czym się różnią?
Skróty 5G i 5 GHz wyglądają podobnie. To niefortunne zamieszanie, bo skrót 5G pochodzi od "5 generacji" standardu łączności komórkowej. 5 GHz to częstotliwość fal radiowych routerów WiFi. Czym różnią się obie technologie? Wyjaśniamy w naszym krótkim poradniku.
Spis treści:
Co to jest sieć 5G i które sieci komórkowe ją oferują?
5G to najnowszy standard sieci komórkowej. Starsze technologie 4G oraz LTE nadal działają, a 5G wprowadzany jest stopniowo. Nadajniki wszystkich operatorów (Plusa, T-Mobile, Play i Orange) obejmują już większość miast. W sieci Plus w zasięgu 5G jest już ponad połowa mieszkańców Polski.
5G pozwala na kształtowanie wiązki fal i wykorzystanie wielu nadajników naraz. Technologia 5G sprawia, że łączność jest szybsza i lepszej jakości. Szczególnie skorzystają na tym użytkownicy komórkowego internetu, który znacząco przyspieszy - nawet do 600 MB na sekundę.
Nowe modele telefonów obsługują standard 5G, warto jednak to sprawdzić przed zakupem urządzenia. Starsze modele telefonów mogą nie obsługiwać 5G, ale będą działać nadal, lecz w starszym standardzie (4G i LTE).
Co to jest WiFi 5 GHz?
WiFi 5 GHz to z kolei standard częstotliwości fal radiowych wykorzystywanych przez routery bezprzewodowe WiFi. Działają one właśnie w pasmach 5GHz lub 2,4 GHz.
Sieć WiFi 5 GHz pozwala na szybsze przesyłanie danych z i do naszego komputera, laptopa czy telefonu. Większość routerów WiFi "nadaje" na obu częstotliwościach (w starszych trzeba to wybrać w ustawieniach). Starsze telefony i laptopy mogą nie działać na wyższej częstotliwości 5 GHz, ale złapiemy wtedy domową sieć na niższej - 2,4 GHz.
Fale o częstotliwości 5 GHz mają nieco słabszy zasięg i gorzej przenikają przez grube przeszkody. Jeśli chcemy korzystać z WiFi w dużym domu jednorodzinnym, ogrodzie albo kamienicy o grubych murach, zasięg 2,4 GHz może okazać się lepszy.
Internet z 5G przez router 5 GHz
Kilka lat temu, gdy standard łączności komórkowej 5G był dopiero w planach, można było się także spotkać z określeniem "router 5G", co oznaczało że pracuje w częstotliwości 5 GHz. Dziś raczej to się rozróżnia.
Jeśli naszym dostawcą internetu jest operator komórkowy, możemy korzystać z komórkowej łączności 5G i routera 5 GHz jednocześnie. Sieć 5G będzie przesyłać dane do routera, a router do naszych domowych urządzeń - w paśmie 5 GHz.
Nie jest wykluczone, że szybki internet z sieci komórkowej 5G zastąpi z czasem domowe WiFi. Wtedy routery przestaną nam być potrzebne.
5G i 5 GHz - najważniejsze różnice
5G
- Najnowszy standard sieci komórkowej
- Łączy smartfon lub router z internetem
- Jest bezprzewodowym odpowiednikiem światłowodowego połączenia internetowego
Wi-Fi 5 GHz
- Pasmo częstotliwości używane przez Wi-Fi wraz z 2,4 GHz
- Łączy urządzenia z routerem podłączonym do internetu
- Jest wykorzystywane w sieci domowej