WiFi 6 przyspieszy internet w twoim domu. Co musisz zrobić?

WiFi 6 to nowy standard połączeń bezprzewodowych i ulepszona technologia, która zmieniła sposób wykorzystania internetu. Czy to spełnienie marzeń o ultraszybkim bezprzewodowym internecie? Czym dokładnie jest WiFi szóstej generacji i jakie są różnice między WiFi 6 (ax) a WiFi 5 (ac)?

  • Wi-Fi 6 to nowa generacja połączeń bezprzewodowych wykorzystująca ulepszony standard 802.11ac. 
  • Głównym założeniem stworzenia Wi-Fi 6 była chęć poprawy jakości połączenia internetowego, tak aby mogło ono sprostać coraz większej ilości urządzeń. 
  • Wi-Fi 6 ma też z powodzeniem obsłużyć technologię inteligentnego domu czy wirtualnej rzeczywistości. 

Jaka jest prędkość WiFi 6 (ax)?

Wi-Fi w standardzie szóstej generacji (802.11ax) jest w stanie osiągnąć prędkość do 9,6 Gb/s. To około 3 Gb/s szybciej niż w przypadku poprzedniego standardu. Warto zwrócić uwagę na to, iż Wi-Fi 6 oferuje również cztery razy większą przepustowość przesyłu danych oraz więcej urządzeń możliwych do podłączenia do jednej sieci. Dzięki modulacji 1024-QAM, Wi-Fi 6 pozwala uzyskać do 25 proc. większe prędkości.

Reklama

Przeciętny użytkownik skorzysta na Wi-Fi 6 dzięki kanałowi o częstotliwości 160 MHz. Wykorzystanie tej szerokości pasma oferuje szybsze prędkości połączeń pomiędzy routerem, a wybranymi urządzeniami. Dzięki temu można oglądać filmy w 8K, przesyłać duże pliki i podłączyć wiele urządzeń typu smart do jednej sieci.

Wi-Fi 6 jest także bardziej odporne na zakłócenia. Routery wykorzystujące standard 802.11ax mogą lepiej ignorować sygnały napływające z sąsiednich sieci (na przykład z innych mieszkań w bloku). 

Bliska odległość od sąsiadów nie powinna stanowić więc problemu w wydajności połączenia.  Do tego wszystkiego, korzystając z technologii TWT, Wi-Fi 6 ogranicza zużycie energii przez urządzenia i wydłuża ich czas pracy na jednym ładowaniu. To także remedium na powolne połączenie w hotelach, na lotniskach i zatłoczonych miejscach.

Jak korzystać z Wi-Fi 6?

Wystarczy poszukać na nowym urządzeniu naklejki lub oznaczenia z napisem "Wi-Fi 6" lub "Wi-Fi 6 Certified". Należy sprawdzić, czy posiadamy w swoich komputerach, smatfonach, telewizorach i innych urządzeniach elektronicznych odpowiednie karty sieciowe obsługujące standard 802.11ax. Większość nowych routerów oraz laptopów obsługuje już wspomnianą technologię. Z każdym miesiącem na rynku pojawiają się także nowe sprzęty kompatybilne z Wi-Fi 6.

Alternatywnym oznaczeniem w przypadku Wi-Fi 6 pozostanie również standard połączenia 802.11ax.

Jaki router Wi-Fi 6 wybrać do domu?

Obecnie jest dostępnych na rynku wiele routerów obsługujących technologię Wi-Fi 6. Najlepszym, ale zarazem najdroższym modelem jest ASUS RT-AX89X, którego cena waha się w okolicach 2500 złotych. Inne modele ASUSa można znaleźć po bardziej okazyjnych cenach, jednak parametry mają słabsze. QNAP QHora-301W należy do kompaktowych routerów - nie ma rekordowej przepustowości danych, ale ze swoim rozmiarem może zmieścić się w wiele zakamarków nawet niewielkiego mieszkania. 

TP-Link Archer AX73 kosztujący w okolicach 500 złotych jest dobrym połączeniem korzystnej ceny, satysfakcjonującego zasięgu i funkcjonalności. Jednymi z najtańszych modeli na rynku są te produkowane przez firmy Xiaomi i Tenda. Jeśli nie chcemy inwestować dużych kwot i nie mamy wygórowanych wymagań, to te marki spełnią swoją rolę znakomicie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | router WiFi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy