Te rzeczy skutecznie blokują i zabijają WiFi. Jak wzmocnić sygnał?

Jeśli korzystasz z WiFi, musisz pamiętać o dobrym miejscu dla routera. Po prostu niektóre rzeczy blokują sygnał WiFi, a lista jest długa. Jeśli sygnał sieci bezprzewodowej jest słaby, nie masz wyjścia - musisz znaleźć rozwiązanie. Prosty "domowy sposób" to ustawienie routera WiFi w dobrym miejscu. Jeśli to nie pomoże, nie obędzie się bez wzmacniacza sygnału.

Jak wzmocnić sygnał WiFi? Znajdź dobre miejsce w domu dla routera, żeby internet bezprzewodowy był szybki.
Jak wzmocnić sygnał WiFi? Znajdź dobre miejsce w domu dla routera, żeby internet bezprzewodowy był szybki. 123RF/PICSEL

Słaby i niestabilny sygnał WiFi, utrata połączenia z siecią, gdy oglądasz serial Netflixa, wolniej działające strony www. Nie ma wyjścia - musisz znaleźć rozwiązanie problemu ze słabym sygnałem WiFi.

Słaby zasięg. Co zakłóca sygnał Wi-Fi w domu?

Każdy pewnie wie, że WiFi może być blokowane przez ściany, które zakłócają sygnał sieci bezprzewodowej. Ale lista rzeczy, które powodują problemy z zasięgiem WiFi jest dłuższa. Metal, aluminium, szkło, beton są bezlitosne dla anten routera. Co powoduje, że sygnał WiFi jest słaby?

  • Duże akwaria - to dlatego, że woda nie przepuszcza sygnału sieci WiFi,
  • Regały - szczególnie te zapełnione rzeczami czy książkami po brzegi,
  • Lustra - to dlatego, że powłoka lustra jest metalowa, a im starszy typ lustra, tym większa metalowa powłoka,
  • Telewizory - posiadają metalową osłonę wewnątrz obudowy, szczególnie starsze modele mogą być problemem.
  • Metalowe ozdoby.

Wiemy już, że metal odbija sygnał Wi-Fi. Zwróćmy więc uwagę na urządzenia w naszym domu. Większość z nich staje się blokadą. Wchodzą w to wszystkie urządzenia kuchenne - lodówka, kuchenka, zmywarka czy mikrofalówka. Łazienka również idealnie zagłusza sygnał sieci bezprzewodowej. W końcu znajduje się tam pralka, suszarka czy piec grzewczy. Dlatego lepiej nie stawiać routera WiFi w kuchni czy w łazience.

Ale to nie koniec. Gdy sygnał WiFi musi dotrzeć w domu na piętro, problem z zasięgiem może powodować ogrzewanie podłogowe. 

Gdy mieszkasz w bloku, problemem może też być WiFi sąsiadów, szczególnie gdy korzystasz z sieci w paśmie 2,4 GHz bardziej podatnej na zakłócenia zewnętrzne. Lepiej przełączyć się na 5 GHz, albo w zupełnie nowych routerach WiFi z pasmem 6 GHz.

Jak sprawdzić sygnał WiFi?

Siła sygnału WiFi jest bardzo ważna. Im jest ona słabsza, tym większe szanse na niestabilne połączenie bezprzewodowe. Sprawdzając sygnał wiesz też, gdzie pojawia się największy problem i czy to akwarium, czy regał z książkami. Weryfikując spadki i wzrosty zasięgu jesteś w stanie odnaleźć źródło problemu i znaleźć rozwiązanie. Tylko jak sprawdzić sygnał WiFi?

Pierwszym jest skorzystanie z zewnętrznego narzędzia do pomiaru. Wystarczy zainstalować aplikację, uruchomić ją, a następnie odczytać parametr dBm naszej sieci. Im bliżej 0, tym sygnał sygnału WiFi jest mocniejszy.

Najlepiej oceniane apki to m.in.: 

  • WiFi Analyzer
  • WiFi Monitor
  • Net Signal

Drugą opcją jest szacowanie sygnału przez wbudowany wskaźnik. Chodzi o ikonkę Wi-Fi widoczną na komputerze, telefonie, tablecie czy innym urządzeniu. Im słabszy zasięg sieci, tym mniej kresek na ikonie. Niestety taka forma weryfikacji jest bardzo niedokładna.

Jak wzmocnić sygnał WiFi?

Najpopularniejszym rozwiązaniem na wzmocnienie sygnału WiFi jest zakupienie zewnętrznego wzmacniacza. Urządzenie odbiera sygnał wysyłany z routera i przekazuje go dalej do urządzeń. Należy jednak pamiętać o znalezieniu dla niego odpowiedniego miejsca. Najlepiej, żeby wzmacniacz sygnału był w równej odległości od routera WiFi oraz naszego urządzenia korzystającego z sieci. Pamiętajmy również o unikaniu przedmiotów, które mogą zagłuszyć sygnał.

Równie dobrym rozwiązaniem jest stworzenie punktu dostępowego z wykorzystaniem drugiego, odpowiednio skonfigurowanego routera. Ten sposób najczęściej wykorzystuje się w biurach czy dużych, piętrowych domach.

Sposób na słabe WiFi w domu, mieszkaniu czy biurze to także system Mesh. Bezprzewodowa sieć tworzy system połączonych ze sobą i komunikujących się wzajemnie kilku jednostek. Dzięki temu WiFi pojawia się tam, gdzie wcześniej trudno było nawet o jedną "kreskę" zasięgu.

Jak skonfigurować wzmacniacz sygnału WiFi?

Instalacja wzmacniacza sygnału WiFi jest bardzo prosta. Wpinamy wzmacniacz do gniazdka elektrycznego, najlepiej w pomieszczeniu z routerem (łatwiej będzie sparować oba urządzenia). 

Niemal pewne jest, że oba urządzenia będą miały przycisk WPS. Wystarczy na routerze WiFi i wzmacniaczu sygnału kliknąć przycisk parowania. Urządzenia powinny automatycznie się wyszukać i połączyć. Wówczas wystarczy przenieść i podłączyć wzmacniacz WiFi w docelowym miejscu.

Drugi sposób na połączenie to aplikacja producenta, która przeprowadzi konfigurację wzmacniacza krok po kroku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas