Poskręcane wstążki to pomysł Nokii na ogniwa przyszłości

Przyszłość może należeć do wyginanych i składanych urządzeń, które zmienią sposób interakcji z telefonem. Są już giętkie ekrany, ale problemem wciąż pozostają baterie. Nokia ma jednak pewien sposób na jego rozwiązanie.

Nokia opracowała koncept nowego typu giętkich baterii. Finowie zakładają stworzenie ogniwa przypominającego nieco poskręcaną wstążkę, która złożona jest z dwóch, połączonych ze sobą warstw (anody i katody). Poszczególne fragmenty takiej wstążki mają być poskręcane i upakowane w próżniowe osłony. Po jednej stronie takiego bloku będzie wystawać katoda, po drugiej - anoda. Na baterie ma składać się wiele takich bloków (ze wspólnymi anodami i katodami).

Rozwiązanie to ma pozwolić na lepsze dopasowanie ogniwa do kształtu urządzenia, jak również zapewnić możliwość jego odkształcania. Nokia zakłada, że baterie tego typu trafią do telefonów, laptopów czy odtwarzaczy multimedialnych. Patent Nokii może okazać się użyteczny również w kontekście urządzeń noszonych czy zginanych smartfonów przyszłości.

Reklama

Na chwilę obecną to tylko koncept i nie wiadomo czy kiedykolwiek pojawi się na rynku. Prace Nokii nad bateriami powinny jednak cieszyć, a do tego można spodziewać się, że Finowie przygotują jeszcze sporo innych rozwiązań dotyczących baterii przyszłości. Już wkrótce dopięta zostanie sprzedaż biznesu mobilnego Nokii i firma skupi się na opracowywaniu nowych rozwiązań, usługach telekomunikacyjnych i mapach.

Mateusz Żołyniak

komórkomania.pl


Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nokia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama