Rejestracja kart prepaid SIM - obrady Sejmu i pierwsza odpowiedź operatorów
W 2017 roku wszystkie karty prepaid będą musiały być przypisane do konkretnej osoby. Jest to jeden z zapisów ustawy antyterrorystycznej, nad którą trwają prace w Sejmie. Jeden z czterech największych operatorów w Polsce już przygotował ofertę dla osób korzystających z prepaidów. Co stanie się z kartami, które nie zostają zarejestrowane?
Projekt ustawy antyterrorystycznej zakłada między innymi wprowadzenie obowiązku imiennej rejestracji wszystkich aktywnych kart SIM. Projekt w założeniu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i utrudnienie potencjalnym przestępcom zachowania anonimowości. Dotychczas identyfikacja użytkowników korzystających z niezarejestrowanych numerów była bardzo trudna.
We wtorek, 7 czerwca, sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zakończyła prace nad tekstem projektu tzw. ustawy antyterrorystycznej. Posłowie przyjęli sprawozdanie podkomisji, ale wprowadzili do niego dodatkowe poprawki - czytamy w depeszy PAP. W głosowaniu nad całością projektu za jego przyjęciem głosowało 13 posłów, dziewięciu było przeciw, a jeden - Zbigniew Sosnowski (PSL) wstrzymał się od głosu. Przewodniczący komisji zapowiedział, że projekt trafi teraz do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w środę - napisał PAP.
Rejestracja kart SIM - jak to wygląda w Europie?
Obowiązek rejestracji kart SIM działa już w wielu krajach Zachodniej Europy, między innymi w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy we Włoszech. Równocześnie z Polską, wprowadzenie podobnego przepisu rozważa Serbia, Czarnogóra, Chorwacja i Słowenia. Warto wspomnieć, że Wielka Brytania, Czechy i Rumunia odrzuciły taki pomysł.
Ustawa w obecnej formie mówi o obowiązku rejestracji wszystkich kart na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Co w przypadku osób niepełnoletnich? Od trzynastego roku życia będą mogły to zrobić samodzielnie przy pomocy paszportu lub dowodu osobistego wydawanego osobom niepełnoletnim. Młodsi będą musieli zdać się na opiekunów.
Dla operatorów i użytkowników zmiana właściwie nie ma dużego znaczenia w przypadku zakupu nowej karty. Po prostu klient w momencie odbioru będzie musiał zostać wylegitymowany, a jego dane zostaną wpisane do bazy i skojarzone z konkretną kartą. Operatorzy bardziej martwią się jednak o obecnych klientów, którzy będą zobowiązani specjalnie pofatygować się w tym celu do salonu. Tych trzeba będzie bowiem poinformować o zaistniałej sytuacji i nakłonić do szybkiej rejestracji numeru. Rząd wstępnie dał operatorom czas do lipca na rozpoczęcie całego procesu, a do 2 stycznia 2017 na zarejestrowanie wszystkich numerów. Jeśli do tego czasu jakaś aktywna karta wciąż nie będzie przypisana do konkretnej osoby, zostanie automatycznie wyłączona.
Operator Play przygotowuje się do rejestracji
Jak pokazuje najnowszy raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z kart pre-paid korzysta ponad połowa klientów polskich sieci telekomunikacyjnych, a w ciągu ostatnich 3 lat ich udział w rynku znacznie się zwiększył. Dla operatorów są więc oni równie cenni co ci abonamentowi . W związku z tym, firmy dostarczające usługi telekomunikacyjne, aby nie stracić klientów, będą musiały przeprowadzić sprawne i poważne kampanie informacyjno-reklamowe. Część z nich zaczęła działać już. Orange w ostatnich dniach wysyła do swoich klientów wiadomości SMS informujące o prawdopodobnej zmianie przepisów i obowiązku który się z nią wiąże. Największa czujnością wykazał się jednak Play, który zorganizował specjalną prezentację inaugurującą akcję rejestracji kart. Sieć proponuje bonus w wysokości 100 zł za rejestrację nowej karty oraz pakiet internetowy 10 GB. Co więcej, dla stałych klientów premie są jeszcze większe, aż do 500 zł dla użytkowników będących w sieci Play od ponad 4 lat.
Choć dokładna treść ustawy nie jest jeszcze w pełni znana, reakcja spółki P4 zwiastuje sezon intensywnej walki o klienta i pozostaje tylko z niecierpliwością czekać na odpowiedź pozostałych operatorów.
Co, jeśli nie zarejestrujemy karty?
Raz jeszcze podsumujmy - wszystko wskazuje na to, że w przypadku, jeśli nie zarejestrujemy karty prepaid, zostanie ona wyłączona. Operator ma nam pomóc (poinformować) o tym, jak to zrobić. Dokładna data ostatecznej rejestracji zostanie ustalona wraz z ostateczną wersją ustawy.