Karta SIM

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:26) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:55)
Karta SIM to niewielkich rozmiarów element, który w połączeniu ze smartfonem umożliwia wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości i zapewnia dostęp do internetu. Moduł pozwala na komunikację z dowolnego miejsca na świecie, gdzie dostępna jest sieć dostawcy usług telekomunikacyjnych.
Karta SIM - najważniejsze informacje
Karta SIM /123RF/PICSEL

Karta SIM - najważniejsze informacje

Co to jest karta SIM?

Karta SIM (z ang. subscriberidentity module) to moduł identyfikacji klienta. Niewielkich rozmiarów karta z mikroprocesorem pozwala na identyfikację z wykorzystaniem przypisanego do niego numeru IMSI oraz numeru seryjnego karty SSN. Jej zadaniem może być także przechowywanie danych. Najczęściej jest to kopia zapasowa listy kontaktów z telefonu komórkowego lub ważne dla użytkownika SMSy.

Karta SIM składa z pięciu elementów. Jest to procesor, pamięć RAM (około 8 KB), pamięć ROM (od 64 do 512 KB), pamięć EEPROM (do 512 KB) oraz układ szyfrujący komunikację z operatorem. SIM stanowi zatem klucz dostępu do sieci komórkowej. Na jej pozłacanej części znajduje się 8 styków, które po wprowadzeniu do czytnika kart SIM pozwalają na prawidłową komunikację z siecią komórkową.

Karty SIM, mimo że nie są stałymi elementami telefonów komórkowych, służą do ich prawidłowego użytkowania. Umożliwiają połączenie z pamięcią ROM, która jest niezbędna do standardowego korzystania ze smartfona. Dzięki nim możliwe jest uruchomienie wszystkich niezbędnych funkcji. Urządzenia, w których nie ma karty SIM, mogą wykonać jedynie połączenie zgodne ze specyfikacją 3GPP. Użytkownik może dodzwonić się na numery alarmowe takie jak np. 112 (służby ratunkowe).

Jakie rodzaje kart SIM są dostępne na rynku?

Pierwsze karty SIM wielkością przypominały karty kredytowe. Wraz z rozwojem technologii, wielkość kart stopniowo się zmieniała. Kolejnymi standardami były karty Mini SIM oraz Micro SIM. Standardem wykorzystywanym w smartfonach są karty Nano SIM, których rozmiar ograniczony jest do niewielkiej płytki ze stykami. W najnowocześniejszych smartfonach i innych urządzeniach mobilnych można także zainstalować cyfrowe karty eSIM. 

Co to jest SIM-LOCK i jaki ma związek z kartą SIM?

SIM-LOCK jest rodzajem zabezpieczenia różnych operatorów sieci komórkowych sprzedających klientom telefony komórkowe w abonamencie. Rozwiązanie to miało blokować korzystanie z innych kart SIM niż te od wybranego operatora. Oznaczało to, że po włożeniu do smartfona karty SIM innego operatora niż ten, u którego wykupiono abonament, korzystanie z niego było niemożliwe. Metoda blokowania telefonów z wykorzystaniem SIM-LOCK była popularna do 2018 roku.

Więcej na temat Karta SIM

Karta SIM - Wiadomości

Karta SIM - Wideo