Rusza cyfrowa TVP

Telewizja Polska wkracza w erę naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Od środy (27 października 2010 roku) pierwsi widzowie będą mogli oglądać za darmo cyfrowe kanały TVP, w tym TVP Historia i TVP Kultura.

W środę, 27 października 2010 roku, TVP uruchamia Multipleks 3 (MUX3) czyli platformę nadającą naziemny sygnał telewizyjny w cyfrowej jakości. W pierwszym etapie z dobrodziejstw naziemnej telewizji cyfrowej będą korzystali mieszkańcy województw: mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - poinformowano oficjalnie podczas poniedziałkowej konferencji.

Do 27 kwietnia 2011 zostanie uruchomiona emisja w województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim; do 27 października 2011 zostanie uruchomiona emisja w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim, z kolei do 27 kwietnia 2014 zasięgiem zostanie objęte 98 proc. populacji kraju.

Reklama

Jakie kanały zaoferuje Telewizja Polska swoim widzom? Przede wszystkim będą to stacja znane już widzom naziemnej telewizji cyfrowej, czyli TVP1, TVP2, TVP Info. Nowościami będą natomiast kanały TVP Kultura i TVP Historia, które do tej pory dostępne były jedynie droga satelitarną i w sieciach kablowych. W najbliższych latach nie należy się spodziewać takich stacji jak TVP Sport czy TVP HD - publiczny nadawca zarabia na nich pobierając o satelitarnych i kablowych operatorów tzw. opłaty licencyjne.

Do DVB-T prawdopodobnie trafi także nowy kanał TVP Seriale, który ruszy 6 grudnia 2010 roku. Jak już informowaliśmy, Telewizja Polska pracuje także nad dwoma innymi kanałami tematycznymi, ale nie zdradza szczegółów.

By odbierać cyfrowy sygnał naziemny widzowie będą musieli zaopatrzyć się w odpowiednie odbiorniki telewizyjne, przystosowane do odbioru DVB-T. Warto jednak zaznaczyć, że do połowy 2015 roku TVP będzie nadawała równolegle sygnał cyfrowy i analogowy.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: emisja | telewizja | TVP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy