Szczepienia – uważaj na SMS-owe oszustwa

Zespół CERT Polska ostrzega przed potencjalnymi atakami wykorzystującymi rozpoczęcie SMS-owej rejestracji na szczepienie.

Zaledwie kilka dni temu ruszyła SMS-owa rejestracja dla osób 70+ na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Polega ona na wysłaniu wiadomości na podany w serwisie gov.pl numer, a następnie postępowaniu zgodnie z zaleceniami w przychodzących wiadomościach SMS. Z uwagi na to, że w trakcie rejestracji jesteśmy zmuszeni podać kilka swoich ważnych danych, w tym - numer PESEL, warto zwrócić uwagę na nadawcę i formę wiadomości.

Reklama

Wpis, który pojawił się na oficjalnym Twitterze pierwszego w Polsce zespołu reagowania na incydenty komputerowe (CERT) w wyraźny sposób przestrzega przed potencjalnymi atakami wykorzystującymi fakt rozpoczęcia SMS-owej rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Ponadto eksperci zwracają uwagę aby nie reagować na wiadomości tekstowe, których się nie spodziewamy. Rejestracji można dokonać jedynie samowolnie, nikt nie skontaktuje się z nami, bez poprzedniego zgłoszenia takiej chęci. Pamiętać należy także, że obecnie rejestracji podlegają wyłącznie osoby 70+, a komunikacja odbywa się w całości przez SMS-y jedynie z numerem 664 908 556.

Warto przypomnieć, że chociaż w poniedziałek rozpoczynają szczepienia seniorów po 70. roku życia, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazał w niedzielę, że: "Nie mamy już wolnych szczepionek, nie mamy wolnych terminów".INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CERT | koronawirus | szczepienia | sms
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama