CERT

Środa, 22 listopada 2023 (11:28) Aktualizacja Piątek, 22 grudnia 2023 (13:33)
CERT Polska (Computer Emergency Response Team Polska) to zespół zajmujący się reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa w polskiej części Internetu. Jego głównym zadaniem jest pomoc w wykrywaniu, analizie i reagowaniu na zdarzenia związane z naruszeniami bezpieczeństwa systemów komputerowych, które mają wpływ na polską społeczność internetową.
CERT - najważniejsze informacje
Phising to problem z którym najczęściej walczy CERT Polska. /ARKADIUSZ ZIOLEK /East News

CERT - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1996

  • Kraj założenia:

    Polska

CERT Polska to część NASK

Założony w 1996 roku jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce, CERT Polska działa przy NASK (Narodowym Instytucie Telekomunikacyjnym). Oferuje usługi takie jak analiza kodu złośliwego, monitorowanie zagrożeń, wsparcie dla operatorów sieci i administracji publicznej oraz edukację w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego.
 
Zespół współpracuje z innymi podobnymi jednostkami na całym świecie, wymieniając się informacjami o zagrożeniach i najlepszych praktykach. Dzięki temu może skuteczniej chronić polską część Internetu przed różnymi formami ataków.
 
Do zespołu CERT Polska można zgłaszać podejrzane wiadomości czy strony internetowe. Każde zgłoszenie pomaga w walce z cyberprzestępczością i zwiększa świadomość o zagrożeniach w sieci. Aby zgłosić podejrzane SMS-y, wystarczy przekazać je na numer 8080, nie modyfikując treści. Podejrzane e-maile lub strony można zgłosić mailowo (cert@cert.pl) lub poprzez formularz na stronie CERT Polska.
 
W ostatnich latach CERT obserwował w Polsce masowe kampanie phishingowe, spoofing numeru telefonu oraz przypadki kradzieży tożsamości, które były często wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dzięki kampaniom edukacyjnym oraz informacjom w mediach, świadomość o zagrożeniach rośnie, co przekłada się na rekordową liczbę zgłoszeń - ponad 322 tysiące w 2022 roku. Z tych zgłoszeń, obsłużono ponad 39 tysięcy incydentów, z czego 65 %zaklasyfikowano jako phishing. W rocznym raporcie CERT można też znaleźć np. statystyki dotyczące incydentów oraz opisy ataków z wykorzystaniem ransomware i fałszywych inwestycji.

Phising. Z tym najczęściej spotyka się CERT Polska

Jednym z najczęstszych przestępstw, przed jakim przestrzega CERT Polska, jest tzw. phishing. Są to oszustwa polegające na podszywaniu się pod wiarygodne instytucje (np. banki, portale społecznościowe) w celu wyłudzenia od użytkowników danych logowania, informacji o kartach kredytowych czy innych wrażliwych danych. Często też oszuści próbujący wyłudzić informacje lub pieniądze, podszywając się pod pracowników banków, firm kurierskich czy innych instytucji.

Temat CERT znajdziesz również w serwisie:

CERT - Wiadomości