Mail od policji? Lepiej go zignoruj - to niebezpieczeństwo

Coraz więcej Polaków skarży się na otrzymywanie dziwnych maili rzekomo pochodzących od policji. CERT Polska ostrzega, że to kolejna próba oszustwa.

Polacy na celowniku cyberprzestępców

Nie sposób doliczyć się metod na oszustwa w sieci. Te stosowane przez cyberprzestępców ciągle ewoluują, regularnie stwarzając niebezpieczeństwo dla naszych danych osobowych i pieniędzy. Internet to (niestety) idealne pole do popisu dla oszustów i przestępców. A my nie możemy ani przez moment tracić czujności. 

Reklama

Mail od policji? Lepiej uważaj

Okazuje się, że oszuści w sieci znaleźli nowy sposób na wyłudzenie naszych danych. Tym razem wykorzystują do tego celu policję - a konkretniej podszywają się pod organy ścigania, aby wzbudzić w nas uczucie strachu i nakłonić do nieracjonalnego działania. Jak informuje CERT Polska, odnotowuje się coraz więcej dziwnych maili, które trafiają na nasze skrzynki pocztowe.

Jak to wygląda w praktyce? Cyberprzestępcy wysyłają do swoich ofiar maile, które rzekomo pochodzą od policji. Wiadomości są opatrzone różnymi logotypami (np. Interpolu) i sugerują, że jesteśmy podejrzani lub oskarżeni. Wiadomość zawiera sądowe (lub pokrewne) wezwanie, jest opatrzone numerami przepisów i sugeruje nam stosowanie się do przedstawionych zaleceń - np. do podania wrażliwych danych osobowych:

Z jednej strony mail od policji utrzymany w takim tonie wygląda komicznie i niepoważnie, z drugiej u wielu osób, na przykład starszych, może wzbudzić ogromny niepokój. Ostatecznie nikt z nas nie chce mieć na pieńku z prawem, dlatego niektórzy nieświadomie wpadają w sidła oszustów.

Jak się bronić w internecie?

Sam fakt otrzymania takiego maila nie jest niebezpieczny. Dopiero klikanie w linki, podawanie danych lub pobieranie wysłanych treści stanowi zagrożenie. Dlatego w takich sytuacjach najlepiej jest nie robić nic, aniżeli popełnić błąd. Ostatecznie jednak dobrym pomysłem będzie zweryfikowanie poziomu zaawansowania naszego hasła.

Pamiętajmy, że najlepszą zaporą antywirusową i zabezpieczeniem przed oszustami jest nasz własny zdrowy rozsądek.

Polecamy na Antyweb: Koniec umów na czas nieokreślony. Dwóch operatorów ma plan

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | CERT | Polska | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy