Już niedługo Poznań stanie się światowym centrum cyberbezpieczeństwa

W połowie kwietnia Poznań stanie się międzynarodowym centrum cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizuje w Targach Poznańskich dwie tematyczne imprezy.

Już niedługo Poznań zostanie centrum cyberbezpieczeństwa
Już niedługo Poznań zostanie centrum cyberbezpieczeństwaZdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

W dniach 15-16 kwietnia b.r.  w Poznaniu odbędą się Targi obszaru cyberbezpieczeństwa oraz Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało 15 lutego list intencyjny z Grupą MTP Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Organizatorzy chcą, aby to było wydarzenie, w którym "biznes, wojsko, służby mogłyby rozmawiać o cyberbezpieczeństwie, zdobywać wiedzę i wymieniać informacje". Zespół projektowy grupy MTP jest odpowiedzialny za część wystawową, DC MON odpowiedzialny jest za warstwę merytoryczną.

- Ze względu na olbrzymi potencjał liczymy, że ta wspólna inicjatywa dorówna lub przewyższy jakością te, które są obecnie organizowane w Londynie czy Paryżu, i Polska będzie takim miejscem, gdzie będzie się dyskutować o przyszłości cyberbezpieczeństwa - podkreśla rangę współpracy Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP.

A trzeba przyznać, że jest o czym rozmawiać. Średnia dzienna liczba prób ataków hakerów zaledwie z pięciu najbardziej aktywnych krajów przekracza 100 tysięcy. Tak wynika z analiz przeprowadzonych kilka lat temu przez firmę F-Secure. Największe uderzenie muszą przetrwać firmy z sektora finansowego, organizacje rządowe i wojskowe oraz obiekty infrastruktur.

Dramatyczny wzrost liczby ataków hakerskich na Polskę zanotowano po inwazji Rosji na Ukrainę. Wówczas wskoczyliśmy do czołówki atakowanych Państw. Każdego miesiąca, wykradanych jest 10 terabajtów wrażliwych danych. Najbardziej narażone są m.in. elektrownie, szpitale, komunikacja publiczna, administracja i sektor finansowy. Ataki DDoS (które prowadzą do przerwy w działaniu lub zawieszeniu np. strony internetowej, lub poczty) w ponad 80 proc. sponsorowane są przez Rosję.

Co będzie na kongresie?

Jak informują organizatorzy, podczas kongresu będą uruchomione widowiskowe strefy specjalne. CyberHackLab to zespołowe rozgrywki, których celem jest ochrona cyberprzestrzeni. Cyber Twierdza będzie grą symulacyjną polegającą na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie, a w Strefie Start-up’ów zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony teleinformatycznej.

Na przestrzeniach partnerów i wystawców INSECONU będzie można zapoznać się z najnowszymi propozycjami producentów oprogramowania, komponentów, sprzętu i akcesoriów podnoszących skuteczność monitorowania cyberprzestrzeni i zwiększającymi poziom ochrony systemów komputerowych. Podczas wydarzenia swoje prelekcje wygłoszą m.in. przedstawiciele wojska i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa.

Dla kogo organizowane jest wydarzenie?

Głównymi odbiorcami tego przedsięwzięcia są profesjonaliści obszaru IT, prezesi firm zaawansowanych technologii oraz cyber. Targi i kongres mają na celu m.in. nawiązanie relacji z firmami i podmiotami obszaru nowych technologii i cyber, ale także pozyskanie wyspecjalizowanych kandydatów do służby wojskowej w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni lub dla osób, które chcą połączyć służbę w wojsku, nie rezygnując ze swojej pracy zawodowej w Zespole Działań Cyberprzestrzennych WOT. Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja przez Wojsko Polskie nowoczesnego sprzętu dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas