Sztuczna inteligencja potrafi wykraść hasło użytkownika w oryginalny sposób

Naukowcy opisali nowy atak z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Algorytmy mogą odzyskać znaki wprowadzone przez użytkownika na wirtualnej klawiaturze – wszystko to przez podsłuchanie samych kliknięć.

Mikrofon umieszczony w smartfonie jest w stanie odzyskać falę dźwiękową, która powstaje w momencie, w którym użytkownik wprowadza dane na wirtualnej klawiaturze smartfona - specjalne algorytmy po przetworzeniu informacji mogą zidentyfikować przyciski oraz odpowiednią kolejność ich naciskania. Ataki akustyczne na urządzenia mobilne nie są niczym nowym, jednak teraz mogą one zyskać na sile.

Po testach wykonanych na grupie dziesięciu użytkowników okazało się, iż sam algorytm sztucznej inteligencji był w stanie prawidłowo przewidzieć większość kliknięć wykonanych na poziomie ekranu. Uczenie maszynowe odzyskało 54% wprowadzonych kodów PIN.

Reklama

Na ten moment nie wiadomo czy ataki akustyczne staną się standardem w świecie smartfonów, jednak aby z nich skorzystać trzeba uzyskać bezpośredni dostęp do urządzenia użytkownika. A to już może być utrudnione. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | bezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama