Reklama

Test ZenFone 2 Laser

Czy można znaleźć dobry smartfon za rozsądną cenę? ASUS udowadnia, że tak. Na dowód proponuje model ZenFone 2 Laser, który mieliśmy okazję przetestować.

Dobry nie oznacza wcale "z najwyższej półki". Dobry to taki, który spełnia kilka kluczowych wymagań i dobrze radzi sobie w konkretnych zadaniach.

Wygląd i wykonanie

ASUS ZenFone 2 prezentuje się klasycznie i elegancko. Przedni panel jest stonowany - szczelnie wypełnia go szkło chroniące wyświetlacz. Pod nim znajduje się niewielka przestrzeń zarezerwowana na przyciski systemowe oraz mieniący się w świetle element wykończenia. Krawędzie obudowy są niemalże wolne od przycisków, co pozytywnie wpływa na wygląd. Jedynie na górnej znalazł się przycisk power oraz wyjście słuchawkowe. Na dolnej nie mogło zabraknąć portu microUSB. Nieco więcej dzieje się na tylnej i zdejmowanej pokrywie. Tam znalazło się miejsce dla przycisków regulacji głośności, co jest nietypowym ale bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nieco wyżej umiejscowiono obiektyw z lampą błyskową i laserowym autofokusem.

Reklama

Tylna pokrywa została wykonana z matowego tworzywa sztucznego, które w dotyku przypomina gumę. Takie rozwiązanie ma dwie mocne strony - materiał nie rysuje się i pewnie leży w dłoni. Ważny jest również fakt, iż pokrywę można zdjąć. Pod nią znalazło się miejsce dla dwóch kart SIM oraz karty pamięci. Baterię można natomiast wyjąć i w razie potrzeby bez trudu wymienić.

Cała konstrukcja jest zwarta i solidnie wykonana. Nie ugina się i nie trzeszczy nawet pod mocniejszym naciskiem. Warto zwracać na to uwagę przed zakupem smartfona.

Wyświetlacz

Na wyposażeniu smartfona ASUS ZenFone 2 Laser znalazł się 5-calowy ekran IPS LCD. Wyświetlany obraz ma znakomitą jakość - jest jasny, kolory dobrze odwzorowane, a biel dostatecznie biała. Dzięki rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli) jest również ostry jak brzytwa. Full HD byłoby w tym przypadku jedynie niepotrzebnym obciążaniem dla baterii.

Sama przekątna jest moim zdaniem optymalna. Na 5 calach wszystkie czynności wykonuje się bardzo wygodnie, a całe urządzenie nie jest przez to przesadnie duże.

Ekran smartfona ZenFone 2 Laser ma jeszcze jedną ważną cechę - można go wybudzić poprzez podwójne i szybkie stuknięcie. Jest to wygodne rozwiązanie, które umożliwia sprawdzenie godziny lub powiadomień bez konieczności brania smartfona do ręki.

Wydajność i bateria

Sercem urządzenia jest układ Snapdragon 410 wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu, szczególnie przez osobę średnio zaawansowaną. System operacyjny oraz interfejs działają szybko i płynnie - podobnie jak najpopularniejsze gry i aplikacje.

Pod obudową znalazła się bateria o pojemności 2400 mAh. Na papierze nie jest to dużo, ale energooszczędny układ SoC oraz ekran o rozsądnej wielkości i rozdzielczości sprawiają, że radzi sobie ona nadzwyczaj dobrze. W praktyce gwarantuje cały dzień intensywnej pracy. Jeśli natomiast użytkownik ograniczy korzystanie z gier, aplikacji czy aparatu, to wynik może być nawet dwukrotnie lepszy.

Aparat

ASUS oddał do dyspozycji użytkowników aparat o rozdzielczości 13 Mpix, który jest wspierany przez podwójną diodę doświetlającą LED oraz laserowy autofokus. Ten ostatni sprawia, że telefon szybciej ustawia ostrość. Dzięki takiemu połączeniu zdjęcia wychodzą naprawdę dobrze - są szczegółowe, z nasyconymi kolorami. Aparat nieco gorzej radzi sobie po zmroku, ale to jest przypadłością zdecydowanej większości smartfonów.

Na uwagę zasługuje także rozbudowana aplikacja aparatu, a w niej liczne tryby. Wśród nich znajduje się HDR, tryb do gorszych warunków oświetleniowych oraz manualny, w którym użytkownik sam ustawia wszystkie parametry.

System operacyjny

ASUS ZenFone 2 Laser działa pod kontrolą Androida 5.0 Lollipop z nakładką Zen UI. Ten pierwszy jest oczywiście podstawą, która gwarantuje najważniejsze funkcje urządzenia. Poza tym jest to jedna z najnowszych wersji - szybka i stabilna. Zen UI to z kolei wygodny, atrakcyjny wizualnie i dobrze przemyślany interfejs użytkownika. Do jego najważniejszych funkcji należą: wybudzanie ekranu poprzez podwójne stuknięcie, uruchamianie aplikacji poprzez rysowanie na ekranie przypisanych im gestów, tryby oszczędzania energii czy automatyczne nagrywanie połączeń.

Podsumowanie

ZenFone 2 Laser to dobrze wykonany i solidnie wyposażony smartfon dual SIM za niecałe 850 zł. Za tę cenę potencjalny użytkownik dostanie świetny ekran, dobre podzespoły i aparat. Wszystko uzupełnia Android 5.0 oraz funkcjonalna nakładka producenta. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama