Ubuntu Linux w drodze na tablety, smartfony i TV

Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical stojącej za systemem operacyjnym Ubuntu Linux, ogłosił, że oprogramowanie już wkrótce zadebiutuje na tabletach internetowych, smartfonach i telewizorach.

Począwszy od wersji 14.04, Ubuntu Linux będzie przygotowane do ekspansji na platformy inne niż komputery. Shuttleworth skomentował snute przez siebie plany w następujący sposób: "To naturalne rozwinięcie naszego pomysłu na Ubuntu jako oparty na Linuxie system dla zwykłych ludzi. Ponieważ oni powoli migrują z komputerów na inne platformy, zależy nam na tym, aby zrobić to samo. W związku z tym podejmiemy wyzwanie przygotowania Ubuntu do działania na tabletach, smartfonach i telewizorach."

Mark Shuttleworth dodał, że Canonical od osiemnastu miesięcy prowadzi rozmowy z twórcami sprzętu. Nie oznacza to jednak, że rynkowy debiut urządzeń z systemem Ubuntu jest blisko. Najprawdopodobniej będzie miał on miejsce w 2014 roku, czyli dwa lata po premierze Windowsa 8, aktualnie stanowiącego największą konkurencję dla Ubuntu. Oba oprogramowania mają wiele wspólnego - podobnie jak Microsoft, Canonical wysposażył Ubuntu w przystosowany do obsługi dotykiem interfejs Unity, którego duże, wygodne elementy przywodzą na myśl system iOS.

Wygląda na to, że sytuacja na rynku mobilnych systemów operacyjnych ulegnie zmianie. Według mnie konflikt pomiędzy iOS i Androidem pozostanie i nabierze tempa, natomiast Windows 8, oprogramowanie, któremu wielu wróży duży sukces, napotka godnego rywala, jakim będzie Ubuntu. Jakie jest wasze zdanie? Chcielibyście korzystać z tej "ludzkiej" dystrybucji Linuxa na swoich tabletach, smartfonach i telewizorach?

Reklama

Źródło informacji

tabletowo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Oprogramowanie | Linux | w drodze | tablet | Ubuntu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama