Oprogramowanie

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:12) Aktualizacja Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (11:38)
Oprogramowanie (software) jest zbiorczą nazwą dla programów i procedur niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komputerów i innych urządzeń elektronicznych, jak smartfonów, smartwatchy czy tabletów. Oprogramowanie obejmuje różnorodne aplikacje, od systemów operacyjnych zarządzających całym urządzeniem, po specjalistyczne programy i aplikacje użytkowe, które umożliwiają wykonywanie konkretnych zadań.
Oprogramowanie - najważniejsze informacje
Bez oprogramowania twój komputer czy smartfon będzie nieprzydatny. /123RF/PICSEL

Oprogramowanie - najważniejsze informacje

Oprogramowanie (software) to dość szerokie pojęcie, które odnosi się zarówno do programów użytkowych, jak i aplikacji oraz gier.Najważniejszą jego rolą jest przede wszystkim przetwarzanie różnych danych w zakresie, jaki określił ich twórca.

Za proces tworzenia oprogramowania są odpowiedzialni programiści korzystający z różnych języków oraz algorytmów. Skutkiem przetwarzania danych jest konkretny efekt, który pojawia się na ekranie urządzenia - komputera, smartfonu, tabletu czy smartwatcha.

Oprogramowanie można podzielić na kilka rodzajów, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem. 

Programy użytkowe (application software) są powszechnie wykorzystywane m.in. do przeglądania internetu (Google Chrome, Firefox), obsługi poczty e-mail (Gmail, Outlook, Apple Mail), komunikacji (Teams, Skype, Zoom), tworzenia treści (Microsoft Word, PowerPoint, Google Docs). Można do niego zaliczyć również aplikacje oraz gry. 

Oprogramowanie systemowe (system software) jest podstawą funkcjonowania urządzenia oraz innych programów czy aplikacji. Systemy operacyjne wykorzystywane na komputerach stacjonarnych oraz laptopach to przede wszystkim Microsoft Windows, a także Linux oraz MacOS. Z kolei w telefonach stosuje się Google Android, Apple IOS, a także Windows Phone. 

Firmware jest z oprogramowaniem sterującym pracą urządzeń elektronicznych. Najczęściej dostarcza je producent sprzętu. Można także wyróżnić Programming Software (do programowania) oraz Driver Software (oprogramowanie sterowników).

Oprogramowanie można również podzielić ze względu na sposób dystrybucji. Licencja Freeware pozwala na bezpłatne korzystnie z jego funkcjonalności (Adobe Reader, Microsoft Teams).  Oprogramowanie shareware umożliwia darmowe korzystanie z programu, ale przez określony czas lub w ograniczonym zakresie. Wyróżnia się także aplikacje zamknięte oraz Open Source.

Temat Oprogramowanie znajdziesz również w serwisie:

Oprogramowanie - Wiadomości