Reklama

DARPA pracuje nad samoudoskonalającym się oprogramowaniem

Na łamach serwisu Slashgear czytamy, że Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DAPRA) pracuje nad oprogramowaniem, które będzie funkcjonowało przez 100 lat i co szczególnie ważne – samo zadba o swój rozwój.

Oprogramowanie istnieje tak długo, jak chce tego jego twórca. Z drugiej strony mamy szybki postęp technologiczny, który dodatkowo weryfikuje jego możliwości. Po pewnym czasie staje się ono po prostu przestarzałe i kończy swój żywot. Konieczne staje się napisanie nowego i nowocześniejszego programu.

DARPA zamierza stworzyć oprogramowanie, które będzie działać przez co najmniej 100 lat i cały czas pozostanie aktualne, dostosowane do postępu, rozwoju technologii i wymagań. Najważniejsze, że wszystkich modyfikacji, uaktualnień i poprawek dokona samodzielnie.

Reklama

Building Resource Adaptive Software Systems (BRASS) - bo tak nazwano to ambitne przedsięwzięcie - pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, uniknąć częstych błędów, długiego wyczekiwania na poprawki. Innymi słowy uprości i zrewolucjonizuje branżę IT.

Źródło z przymrużeniem oka sugeruje, że mamy do czynienia z planami stworzenia odpowiednika systemu SKYNET, wojskowego oprogramowania obronnego, które w filmie Terminator dążyło do unicestwienia ludzkości. Żarty, żartami, ale przed sztuczną inteligencją ostrzegali już Stephen Hawkin i Elon Musk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama