Wojna handlowa poważnie wpłynie na ceny elektroniki

Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami uderzy w największych producentów elektroniki. Pierwszym poszkodowanym przedsiębiorstwem będzie Apple. Sytuacja wpłynie nie tylko na ceny produktów, ale również na globalny łańcuch dostaw sprzętu.

Donald Trump oficjalnie podpisał dokumenty, które nakładają 15% taryfy na setki produktów wprowadzanych do USA. Pierwszym, największym poszkodowanym całej sytuacji jest amerykański gigant technologiczny - Apple. Analitycy zwracają uwagę na swoiste "karanie" firmy z jabłkiem w logo za bycie amerykańską, wiodącą firmą i twarzą biznesu USA na terenie Chin. Jak decyzje prezydenta Trumpa przełożą się na zakupy dokonywane przez użytkowników?

15-procentowe taryfy nałożone na elektronikę obejmą takie produkty, jak zegarek Apple Watch, słuchawki AirPods, głośnik HomePod, niektóre słuchawki Beats, komputery iMac czy chociażby części do naprawy iPhone’ów sprzedawane niezależnym i autoryzowanym serwisom. Smartfon iPhone, który stanowi ponad połowę przychodów Apple nie zostanie dotknięty taryfami aż do 15 grudnia 2019 roku. Wymienione wyżej produkty będą musiały zmierzyć się z potencjalnym wzrostem cen.

Reklama

Obecnie nie jest jasne czy Apple zdecyduje się pokryć koszty taryf czy też przerzuci kwoty bezpośrednio na użytkowników. Amerykański gigant, który jest jednym z najbardziej rentownych przedsiębiorstw na świecie utrzymuje na co dzień marże na produktach, które są wyższe od konkurencji. Nie oznacza to, że sytuacja pozostaje poza kontrolą. Szefostwo Apple od niemalże roku lobbuje Donalda Trumpa w kwestii ewentualnego uniknięcia taryf. Tim Cook wyrażał obawy o konkurencyjność marki na rynku - nałożenie taryf miałoby pozwolić rywalom w postaci Samsunga zyskać przewagę nad korporacją z jabłkiem w logo.

Apple spędziło dekady na budowaniu jednego z największych łańcuchów dostaw na świecie. Firma projektuje i sprzedaje większość swoich produktów na terenie USA, ale montuje i wytwarza je bezpośrednio na terenie Chin. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Apple

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama