Grzywna za linka

Niemiecki serwis interetowy Heise.de został ukarany grzywną 500 tys. euro za publikację odnośnika w wiadomości poświęconej nowej wersji oprogramowania firmy Slysoft.com do kopiowania płyt DVD. Sąd w Monachium zadecydował, że umieszczając odnośnik do witryny producenta tego programu, serwis Heise rozmyślnie pomagał przy popełnianiu czynów przestępczych i w związku z tym powinien ponieść odpowiedzialność karną wedle niemieckiego prawa.

Niemiecki serwis interetowy Heise.de został ukarany grzywną 500 tys. euro za publikację odnośnika w wiadomości poświęconej nowej wersji oprogramowania firmy Slysoft.com do kopiowania płyt DVD.  Sąd w Monachium zadecydował, że umieszczając odnośnik do witryny producenta tego programu, serwis Heise rozmyślnie pomagał przy popełnianiu czynów przestępczych i w związku z tym powinien ponieść odpowiedzialność karną wedle niemieckiego prawa.

Co ciekawe, Heise nie podał bezpośredniego linku do ściągnięcia programu firmy Slysoft.com, tylko do strony głównej producenta. Mimo to, sąd uznał ten czyn za nie do przyjęcia, ponieważ odnalezienie właściwego odnośnika do aplikacji było niezwykle łatwe. Na nic zdały się również tłumaczenia niemieckiego serwisu, że link ten bez problemu można znaleźć korzystając z ogólnodostępnych wyszukiwarek. Sąd uznał, że przepisy prawa autorskiego ograniczają wolność prasy w tym względzie. Zdaniem Heise decyzja sądu nie jest prawomocna i serwis zamierza się od niej odwołać.

Reklama

(źródło: Dziennik Internautów, di.com.pl, opr. K. Gontarek)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firmy | grzywna | serwis
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy