Internet Explorer 8 - Czwarty gracz

Niespełna dwa i pół roku czekaliśmy na nową przeglądarkę Microsoftu. Poprzedni IE został udostępniony tuż przed premierą Visty, jesienią 2006 roku. To skłania do postawienia sobie dwóch pytań. Po pierwsze, czy pojawienie się kolejnej wersji przeglądarki zwiastuje szybką premierę nowego systemu operacyjnego. Po drugie, czy te półtora roku wystarczyło na przygotowanie w końcu niezawodnej i bezpiecznej przeglądarki.

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi następująco: prace nad Windows 7 są już bardzo zaawansowane i jego proces produkcyjny został skrócony. Jesteśmy w przededniu wydania wersji Release Candidate. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę przygotowanie i rozwój IE8 w stosunku do poprzedniej wersji, to warto zaznaczyć, że jego pierwsza beta pojawiła się już 5 marca 2008 roku.

Internet Explorer 8 do pobrania!

Proces produkcyjny trwał więc dosyć długo. Dzięki dostępności przez ostatni rok publicznych wersji beta wielu użytkowników zapoznało się już z większością funkcji, jakie oferuje nowa przeglądarka (patrz też: ramka "Polecane artykuły"). Oznacza to, że Microsoft miał czas i środki na stworzenie dużo lepszej przeglądarki. Czy mu się to udało? Raczej w nieznacznym stopniu.

Reklama

Zmiany w silniku i funkcjach

Przy budowie IE8 Microsoft wziął pod uwagę kilka elementów. Skupiono się na usprawnieniu zgodności przeglądarki ze standardami i wydajności elementów składowych Internet Explorera, takich jak np. parser HTML, przetwarzanie CSS-ów, manipulacja DOM-em, parser JScriptu i zarządzanie pamięcią.

Zaowocowało to lepszymi wynikami w testach syntetycznych, np. SunSpider, Dromaeo czy ACID2/3, ale także poprawiło w stosunku do poprzedniego wydania relatywną szybkość otwierania stron i korzystania z przeglądarki.

Po drugie, zwiększono wygodę użytkowania aplikacji. Na tym etapie brano m.in. pod uwagę liczbę kliknięć, jakie musi wykonać internauta. To spowodowało zmianę paska adresów zintegrowanego z historią, a także implementację tzw. akceleratorów, które umożliwiają szybszy dostęp do danych. Do tej kategorii można także zaliczyć WebSlice, które umożliwiają podpięcie dowolnego kontentu, tak żeby był dostępny bez ładowania całej strony z poziomu przeglądarki. Nie zapomniano także o poprawieniu pola wyszukiwania, które jest teraz lepsze nawet od tego w Firefoksie, i grupowaniu kart z jednego adresu.

Nowa przeglądarka to również większe bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy zaznaczyć wprowadzenie trybu inPrivate, znanego wcześniej z przeglądarki Safari. Warto wspomnieć o rozdzieleniu procesu przeglądarki, tak że każda karta działa teraz w oddzielnym obszarze pamięci.

Jeśli któraś ze stron spowoduje zawieszenie się przeglądarki, to zostanie zamknięta tylko jedna karta. Nie należy zapominać o trybie recovery, który umożliwia odtwarzanie całej sesji przeglądarki po nie- lub spodziewanym zamknięciu. Co ważne, pojawiły się także filtry zabezpieczające przed XSS i phishingiem. Dostępne jest także kolorowanie domeny głównej otwieranej strony.

Nadal zbyt mało

Internet Explorer 8 do pobrania!

Zmiany wprowadzone w IE8 są duże, ale jeśli weźmiemy pod uwagę inne przeglądarki, to może się okazać, że pod względem oferowanych funkcji dopiero zaczyna ona dorównywać pozostałym graczom. Z testów wydajności i standardów sieciowych wynika, że IE plasuje się za Firefoksem, Safari, Operą czy Chrome'em.

Zaletą ósmego IE jest to, że w dniu premiery była dostępna w 25 językach, w dodatku prawie na wszystkie systemy operacyjne Microsoftu, bez względu na to, czy są 32- czy 64-bitowe. Co ciekawe, polska wersja została wyjątkowo przygotowana ze znaczną przewagą krajowego kontentu - w przeglądarce, po zaznaczeniu tekstu i naciśnięciu prawego przycisku myszy znajdziemy odnośniki do Allegro, Naszej-klasy czy Grona. Na koniec warto dodać, że IE8 nie sprawdza legalności systemu, więc bez problemów można go zainstalować np. na Linuksie.

PLUSY

- akceleratory,

- zakładki działają w oddzielnych procesach,

- tryb inPrivate,

- większa wydajność w testach,

- filtry anty XSS i antyphishingowy.

WADY

- nadal mała wydajność w porównaniu do innych graczy,

- bardzo duże zapotrzebowanie na pamięć.

PODSUMOWANIE

- Internet Explorer 8 pod względem oferowanych funkcji dorównuje innym graczom.

Next
Dowiedz się więcej na temat: internet explorer | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy