Korea Północna wydała nową wersję własnego systemu operacyjnego

Choć Korea Północna oficjalnie jest odcięta od internetu, a tamtejsze komputery działają pod kontrolą pirackich wersji Windows XP, strona rządowa od kilku lat pracuje nad niezależnością w kwestii systemu operacyjnego. Red Star, bo tak nazywa się północnokoreański twór, swoje inspiracje czerpie ze znacznie bardziej popularnych rozwiązań. Właśnie ukazała się trzecia wersja tego systemu.

Red Star 2.0, który pojawił się na północnokoreańskich komputerach w 2010 roku, był łudząco podobny do Windowsa 7. Najwidoczniej jednak w Korei Północnej mamy dużo entuzjastów firmy Apple, gdyż Red Star 3.0 to niemal kalka interfejsu znanego z OS X. 

W rzeczywistości Red Star 3.0 jest oparty na jądrze Linuksa i został w całości przetłumaczony na język koreański. System posiada nawet aplikację Wine, która pozwala uruchamiać programy pochodzące z Windowsa. Na pokładzie znajdziemy również autorską przeglądarkę internetową Naenara (Mój świat), która w rzeczywistości jest zmodyfikowaną wersją Firefoksa. Oczywiście służy ona wyłącznie do przeglądania intranetu - wewnętrznej sieci Korei Północnej, wykorzystywanej głównie przez jednostki rządowe.

Czerwona Gwiazda jest rozwijana w Koreańskim Centrum Komputerowym, rządowej placówce zlokalizowanej w stolicy tego kraju. Red Star jest oficjalnym systemem operacyjnym Korei Północnej.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: system operacyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama