Korea Północna ma własny system operacyjny

Rosyjski student mieszkający w Korei Północnej natrafił na system operacyjny oparty na Linuxie, mogący uruchamiać programy windowsowe i który jest dumą komunistycznej Korei.

Chodzi o Red Star. System wymaga tylko Pentium III 800 MHz, 256 MB RAM i 3 GB miejsca na dysku. Sprzedawany jest za pięć dolarów, a instalacja zajmuje piętnaście minut. Dostępny jest tylko po koreańsku i używa kalendarza gregoriańskiego i północnokoreańskiego, według którego rok 2010 równa się rokowi 99 Juche.

Red Star używa przeglądarki internetowej "Mój Kraj", złudnie podobnej do Firefoxa (witryna rządowa ustawiona jest jako strona domyślna), Open Office'a jako pakietu biurowego i klienta poczty emailowej Pigeon. Potrafi czytać pliki PDF, radzi sobie z multimediami i dysponuje menedżerem plików. Jedyne programy, które wydają się być opracowane przez Koreańczyków, to firewall nazwany Pyongyang Fortress i antywirus znany pod nazwą Woodpecker.

Reklama

Jak twierdzi rosyjski student,, większość użytkowników jest niezadowolona z systemu i woli używać jednej z wersji Windowsa. Jednak testy wykazały, że Red Star jest stabilny i łatwy w użyciu. Emulator aplikacji windowsowych także wydaje się działać, ponieważ pozwolił uruchomić Warcraft 3 bez widocznych problemów. Nie wiadomo jednak, czy Korea wykorzystała do tego jakąś instalację Wine.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: student | star | Korea Północna | System operacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy