Kosmos

Łazik Perseverance zauważył dziwny głaz na Marsie

Łazik Perseverance przesłał na Ziemię nowe zdjęcia z Marsa. Cała konstrukcja podczas swojej podróży natknęła się na głaz, który znajduje się w kraterze Jezero na Czerwonej Planecie. Co jeszcze można zobaczyć na fotografii?

NASA otrzymała nowe zdjęcia od łazika Perseverance, który na bieżąco przesyła je na Ziemię z powierzchni Marsa. Tym razem łazik zauważył wielki głaz znajdujący się w kraterze Jezero. Naukowcy zwracają uwagę, iż na pierwszy rzut oka jest on bardzo podobny do skał wulkanicznych na Ziemi. Duża, pofałdowana skała ma swoim wyglądem przypominać morsa.

Szerszy widok na głaz pochodzi z jednej z kamer zamontowanych na maszcie łazika. Do wykonania zdjęcia Perseverance wykorzystał także obrazy pochodzące z kamery SuperCam, aby przybliżyć fotografię w celu uzyskania szczegółów. Sam głaz widoczny na zdjęciu ma około 2 metry szerokości.

Reklama

Choć sam głaz przyciąga wzrok, to nie jest on głównym celem łazika. Perseverance ma za zadanie tropić materiały oraz dowody, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy w przeszłości na Marsie można było znaleźć życie.

W przyszłości możemy spodziewać się większej ilości tego typu zdjęć. Perseverance pokazał jednak, iż jest w stanie bez problemu badać różne elementy Czerwonej Planety. 

Jakie jest zadanie łazika i całej misji?

Perseverance ma wstępnie działać przez jeden rok marsjański (687 dni ziemskich). W tym czasie ma skryć kilkadziesiąt wywierconych próbek skalnych w małych tubach, które zostaną pozostawione na powierzchni. NASA i ESA opracowały wielomiliardowy plan, aby pod koniec dekady wyruszyć po te cylindry. Będzie to skomplikowane przedsięwzięcie z udziałem drugiego łazika, rakiety marsjańskiej i ogromnego satelity, który dostarczy materiały z Jezero do domu.

Syn polskiej legendy pracuje w NASA - zdradza sekrety marsjańskich misji

Łazik używa 25 kamer, najwięcej z wszystkich łazików - 19 osadzonych na łaziku, trzy na osłonie podczas lądowania, dwie na dronie i jedna na module lądowania. Wymiary Perseverance to 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa wynosi 1025 kg. Jest to pierwszy marsjański łazik z zestawem mikrofonów, a także specjalnym. miniaturowym helikopterem - Ingenuity Mars Helicopter. Dron może unieść się na wysokość pięciu metrów i oddalić od łazika maksimum około 50 metrów.

Nawet jeśli Perseverance odkryje coś, co wygląda jak biosygnatura, potencjalny dowód życia zostanie niemal na pewno zakwestionowany - tak, jak twierdzenia o starożytnych śladach życia na Ziemi. Sprowadzenie skał do dalszej, bardziej zaawansowanej analizy, będzie prawdopodobnie jedynym sposobem na rozstrzygnięcie wszelkich sporów na temat dawnej biologii na Czerwonej Planecie. Łazik przeprowadzi również analizy z myślą o przyszłej misji załogowej na Marsa, kolejnym ważnym kroku w podboju kosmosu przez ludzkość.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Perseverance
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama