Perseverance

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:28) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (13:12)
Łazik Perseverance to pojazd kosmiczny stworzony przez NASA, który wylądował na Marsie w lutym 2021 roku, w ramach misji Mars 2020. Łazik był i jest wykorzystywany w czterech celach: do poszukiwania dowodów na obecność śladów życia, do analizy biosygnałów, do buforowania i zbierania próbek, a także do testowania funkcji produkcji tlenu na Czerwonej Planecie.
Perseverance - najważniejsze informacje
Wizja artystyczna łazika Perseverance na Marsie /NASA/JPL-Caltech /materiały prasowe

Perseverance - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt, sonda kosmiczna

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2020

Łazik Perseverance na Marsie

Łazik Perseverance jest wyposażony w liczne instrumenty naukowe, w tym spektrometr laserowy, kamery i narzędzia do zbierania próbek skał, pomaga w zrozumieniu procesów geologicznych na powierzchni Marsa.

Łazik ma do ciągłej dyspozycji 7 narzędzi: Mastcam-Z, SuperCam, urządzenie do Litochemii, funkcja skanowania środowiska, urządzenie analizujące ilość tlenu w atmosferze, jak i analizator dynamiki środowiska. 

Interesującym dodatkiem do łazika jest Ingeniuity – minihelikopter eksperymentalny, który ma na celu badanie planety poprzez odbywanie krótkich lotów. Na ten moment odbyło się ich około 55 – wszystkie zakończyły się sukcesem. 

Łazik Perseverance jest sterowany bez pomocy człowieka

Łazik Perseverance jest w stanie samodzielnie planować nawigację po powierzchni Marsa, a jednocześnie podążać zgodnie z kierunkiem ustawionej trasy omijając przeszkody.

Perseverance to pierwszy łazik zaprojektowany do zbierania i przechowywania próbek pochodzących bezpośrednio z Marsa. 

Jest też wyposażony w mikrofony, które po raz pierwszy pozwoliły ludzkości usłyszeć dźwięki pochodzące bezpośrednio z Marsa.

Perseverance - Wiadomości

Perseverance - Wideo