Niebieski zachód Słońca uchwycony na nowym zdjęciu z Marsa

Łazik Perseverance uchwycił na Marsie bardzo spektakularny widok. To niebieski zachód Słońca, który mogliśmy w przeszłości podziwiać także na zdjęciach z innych maszyn znajdujących się na Czerwonej Planecie. Zjawisko wygląda na Marsie inaczej niż na Ziemi, co związane jest z różnymi czynnikami na obu planetach.

Wizja artystyczna łazika Perseverance na Marsie.
Wizja artystyczna łazika Perseverance na Marsie.NASA/JPL-Caltechmateriały prasowe

Podziwiając zachody Słońca często nie zdajemy sobie sprawy, że na pobliskich planetach zjawiska te wyglądają inaczej. Tak jest na przykład na Marsie, gdzie zachodząca gwiazda prezentuje się w odmienny sposób względem tego, co widzimy na własnym świecie. Dowodzi tego nowe zdjęcie opublikowane przez NASA, które przechwycił łazik Perseverance.

Perseverance uchwycił na Marsie niebieski zachód Słońca

Łazik Perseverance wykonał widoczne niżej zdjęcie 4 lipca tego roku, czyli w trakcie 842 soli (marsjańskiego dnia) misji. Obraz został przechwycony kamerą Navcam i widzimy, że zjawisko wygląda inaczej niż na Ziemi. To nie pierwszy raz, gdy mamy okazję podziwiać podobne widoki.

Zachodzące na Marsie Słońce było przechwytywane przez inne maszyny w przeszłości. Poniżej widać obraz uchwycony przez łazika Spirit w 2005 r. Tu również widoczna jest niebieska poświata. Jeszcze niżej można obejrzeć zjawiska na obu planetach, gdzie dokładnie można dostrzec różnice.

Zachód Słońca na Marsie przechwycony w 2005 r. przez łazika SpiritNASA/JPLmateriał zewnętrzny
Zachód Słońca na Ziemi i Marsie. Wygląda to zupełnie inaczejNASA/JPL-Caltech/MSSS/PDS/USGS/Damia Bouicmateriał zewnętrzny

Różnice mają wyjaśnienie

Dlaczego zachód słońca na Marsie jest niebieski i wygląda inaczej niż na Ziemi? Wynika to z różnic obu światów. Przede wszystkim Czerwona Planeta znajduje się dalej od naszej względem Słońca i dlatego dociera do niej mniej światła — około połowy tego, co do Ziemi. Następnie mamy duże różnice w atmosferach. Ta marsjańska jest bardzo rzadka (około 1 proc. naszej) i ma inny skład chemiczny, głównie z dwutlenku węgla, z niewielką ilością azotu i śladowymi ilościami tlenu.

Światło wchodzi więc w różne interakcje na obu planetach i to sprawia, że zachody Słońca na Marsie przybierają inne efekty wizualne względem tych, które możemy obserwować na Ziemi. Na Czerwonej Planecie oddziałuje ono z pyłem bogatym w żelazo wiszącym w atmosferze i powoduje rozproszenie czerwonego światła w ciągu dnia. Jednak o zmierzchu zostaje ono odfiltrowywane i to sprawia, że niebo przybiera barwę błękitnego chłodu.

- Kolory na Marsie wynikają z faktu, że bardzo drobny pył ma odpowiednią wielkość, dzięki czemu niebieskie światło przenika przez atmosferę nieco skuteczniej — wyjaśnia Mark Lemmon, naukowiec zajmujący się atmosferą z Uniwersytetu Texas A&M

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas