Kosmos

Wtorek, 21 listopada 2023 (11:46) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (13:33)
Kosmos, znany również jako przestrzeń kosmiczna, to ogromna i niemal nieskończona przestrzeń rozciągająca się poza atmosferą Ziemi. Jest to miejsce, gdzie znajdują się galaktyki, planety, gwiazdy i inne obiekty astronomiczne. Kosmos charakteryzuje się ekstremalnie niską gęstością i ciśnieniem, a także niewyobrażalnie dużymi odległościami między poszczególnymi obiektami. Badanie kosmosu, znane jako astronomia, dostarcza cennych informacji o naturze wszechświata i naszym miejscu w nim.
Kosmos - najważniejsze informacje
Droga Mleczna. /123RF/PICSEL

Kosmos - najważniejsze informacje

Co to jest kosmos? 

Przestrzeń kosmiczna rozpoczyna się dla nas, mieszkańców Ziemi, już 100 kilometrów od powierzchni planety i rozciąga się w zasadzie w nieskończoność. Granice kosmosu nie zostały określone, podobnie jak to, co znajduje się poza nimi.

Cały kosmos „wypełnia” pustka – próżnia, w której nie rozchodzą się fale dźwiękowe i panuje temperatura rzędu -270°C. W przestrzeni kosmicznej znajduje się mnóstwo planet, gwiazd, czarnych dziur, pyłu oraz fali elektromagnetycznych i promieniowania gamma.

Ciekawostką jest prawny aspekt kosmosu, który według traktatu z 1967 roku zaakceptowany przez 110 krajów, nie może zostać zawłaszczany przez żadne państwa i nie może służyć jako pole do testów broni któregokolwiek typu, w tym broni jądrowej. Zabronione są także instalacje wojskowe oraz wykorzystanie na przykład Księżyca do manewrów. 

Co to jest najstarsze światło?

To termin określający promieniowanie tła mikrofalowego, czyli poniekąd echo Wielkiego Wybuchu, który nastąpił wedle aktualnej wiedzy około 14 miliardów lat temu.

Czym są czarne dziury?

Czarne dziury, ze względu na bardzo duże pole grawitacyjne, cechują się osobliwymi właściwościami. Po przejściu przez umowny horyzont zdarzeń czarnej dziury nie może opuścić nawet światło, w efekcie czego zajrzenie do jej wnętrza jest fizycznie niemożliwe.

Ekspansja wszechświata ciągle trwa

W dalszym ciągu uczestniczymy w Wielkim Wybuchu, który nastąpił 14 miliardów lat temu. Wszechświat przez to cały czas się rozszerza, a odległości pomiędzy galaktykami stale się zwiększają. W efekcie w pewnym momencie niebo dla przyszłych pokoleń będzie zupełnie czarne, a ludzie nie znajdą na nich pojedynczych gwiazd oraz ich gromad.

Co to jest Droga Mleczna?

Cały wszechświat składa się głównie z galaktyk, które z kolei zawierają niezliczone ilości gwiazd oraz krążących wokół nich planet. Ziemia znajduje się w Drodze Mlecznej – galaktyce o budowie spiralnej, zawierającej około 400 miliardów gwiazd i średnicy liczącej 100 000 lat świetlnych.

Temat Kosmos znajdziesz również w serwisie:

Kosmos - Wiadomości

Kosmos - Wideo

  • Jak naprawdę jest w kosmosie?

    Sobota, 11 stycznia (17:52)
    Sławosz Uznański już niedługo poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. Ludzi, którzy mieli szansę tego doświadczyć, jest póki co zaledwie 600. Z kilkoma z nich miała okazję...
  • Astronauci utknęli na ISS. W jakich warunkach spędzą kilka miesięcy?

    Wtorek, 27 sierpnia 2024 (15:00)
    Amerykańscy astronauci Butch Wilmore i Sunita Williams mieli spędzić kilka dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak problemy techniczne spowodowały, że astronauci spędzą pewnie...
  • Udany start japońskiej rakiety H3

    Poniedziałek, 1 lipca 2024 (17:41)
    Japońska rakieta H3 nowej generacji wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima. Rakieta H3 była rozważana jako alternatywa dla rakiety Falcon 9 firmy SpaceX i może pewnego dnia...
  • Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego Księżyca

    Piątek, 16 lutego 2024 (13:26)
    Antoni Zegarski, 17-latek z Grodziska Mazowieckiego, został wyróżniony przez NASA. Fotografia Wilczego Księżyca powstała we włoskich Alpach 25 stycznia, a niespełna miesiąc później...