Kosmos

Niezwykłe wydmy na Marsie

​Wydawać by się mogło, że Mars jest statyczny. Ale to stale zmieniający się świat, co widać na spektakularnych zdjęciach prezentujących wydmy na Czerwonej Planecie.

Korzystając z kamery HiRise na pokładzie NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), naukowcy prześledzili ruch wydm na powierzchni Czerwonej Planety. Ich celem było zrozumienie, jakie najważniejsze czynniki decydują o ruchu, w szczególności, w jaki sposób wydmy wpływają na warunki lokalne i regionalne.

Zaobserwowano, że najwyższe wydmy obserwuje się w północnym regionie polarnym, gdzie są one wspomagane przez wiatry wytwarzane wycofującymi się czapami polarnymi suchego lodu. Regiony w pobliżu kraterów uderzeniowych, takich jak Hellas i Isidis Planitia również doświadczają obecności wydm. 

W regionach południowych, powyżej 45o szerokości geograficznej południowej były mniej ruchliwe, za co obwiniane są sezonowe przymrozki.

"Oceniliśmy ilościowo wydmy na Marsie i stwierdziliśmy, że największe z nich są napędzane warunkami brzegowymi innymi niż na Ziemi. Lokalizacje Syrtis Major, Hellespontus Montes i północnego bieguna polarnego znajdują się w pobliżu wyraźnych granic topograficznych (np. basenów uderzeniowych, czapy polarnej), które mają również silne gradienty termiczne, prawdopodobnie przyczyniające się do wiatrów sezonowych, a tym samym dużej ruchliwości piasku" - czytamy w opublikowanym przez NASA artykule.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Czerwona planeta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy