Nowe odkrycie na dnie Oceanu Arktycznego zaskoczyło badaczy

Ostatnie badania naukowe dotyczące dna Oceanu Arktycznego ujawniły bogactwo zróżnicowanych naturalnych struktur. Badacze wskazują, że odkrycia te przynoszą nowe informacje nie tylko na temat procesów zachodzących na naszej planecie, ale do tego mogą mieć też znaczący wpływ na przyszłe poszukiwania życia poza Ziemią.

Dno Oceanu Arktycznego jest usłane zróżnicowanymi strukturami. Badacze są zaskoczeni tą różnorodnością.
Dno Oceanu Arktycznego jest usłane zróżnicowanymi strukturami. Badacze są zaskoczeni tą różnorodnością.Monja Šebela Contains modified Copernicus Sentinel data, processed by Sentinel Hub, CC BY 2.0Wikimedia Commons

Co znajduje się na dnie Oceanu Arktycznego? Nowe ustalenia

Rozciągający się wokół bieguna północnego w Arktyce Ocean Arktyczny (zwany też Morzem Arktycznym i Oceanem Północnym) jest coraz częstszym celem badań naukowców. Ten akwen, uznawany za najmniejszy i najpłytszy ocean na Ziemi, niejednokrotnie okazał się już skarbnicą wiedzy o procesach zachodzących na naszej planecie. Wiele niezwykłych odkryć dotyczy słabo wciąż zbadanego dna tego oceanu.

Niedawno naukowcy prowadzący badania w części Oceanu Arktycznego odkryli, że w głębinach tego obszaru znajdują się ogromne kratery. Ich badanie ujawniło niespodziewany mechanizm kształtowania się arktycznego dna morskiego. Teraz natomiast naukowcy opublikowali kolejne ciekawe informacje na temat dna Oceanu Arktycznego. Tym razem badano pole hydrotermalne Polaris na Grzbiecie Gakkela.

Do badań dna oceanu wykorzystywano m.in. specjalnego robota.Woods Hole Oceanographic Institutionmateriał zewnętrzny

Niespodziewane odkrycie. Wskazówka do poszukiwania życia poza Ziemią

Nowe badanie dotyczące najbardziej wysuniętego na północ systemu hydrotermalnego dna na Ziemi wskazują, że jest on wyjątkowo złożony - jak wskazują eksperci, znajduje się tam zaskakującaróżnorodność kominów hydrotermalnych. Takie kominy to szczeliny w powierzchni globu, przez które wypływa bogata w składniki mineralne ciepła woda.

Według teorii Güntera Wächtershäusera początki życia na Ziemi mogą brać się właśnie z kominów hydrotermalnych. Stąd odkrycie dużego i zróżnicowanego ich nagromadzenia na dnie Oceanu Arktycznego daje badaczom obraz nie tylko kształtowania się naszej planety, ale i możliwych opcji poszukiwania życia w kosmosie.

- Odkrycia, których tutaj dokonaliśmy, są szczególnie ważne, ponieważ upewniają nas, że możemy wiarygodnie i sensownie szukać życia na innych oceanicznych światach poza Ziemią, opierając się na tym, co wiemy teraz - powiedział Chris German, starszy naukowiec w Departamencie Geologii i Geofizyki w Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI).

Badając pola kominów hydrotermalnych na Ziemi, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o procesach zachodzących m.in. na księżycu Saturna, Enceladusie.Woods Hole Oceanographic Institutionmateriał zewnętrzny

Fascynujący Ocean Arktyczny. Jedno z najmniej zbadanych miejsc na Ziemi

Podobne zdanie na ten temat ma specjalistka z NASA.

- Zrozumienie rozmieszczenia życia we wszechświecie zaczyna się tutaj, u nas, od badania miejsc i sposobów, w jakie życie rozwija się na Ziemi - powiedziała Becky McCauley Rench, naukowiec programu astrobiologii w siedzibie NASA.

Autorzy artykułu badawczego na temat systemy Polaris na Oceanie Arktycznym podkreślają, że wieloletnie badania dna tego akwenu się na tym nie zakończą. Wnioski, jakie uzyskano, były nieoczekiwane i rozbudziły nadzieje badaczy na kolejne wyjątkowe odkrycia w przyszłości.

German dodał ponadto, że odkrycia z pola hydrotermalnego Polaris podkreślają potrzebę udoskonalenia metod badania wód hydrotermalnych na Ziemi w celu właściwej klasyfikacji ich źródeł.

- Badanie procesów geologicznych zachodzących na dnie morskim Oceanu Arktycznego, jednego z najmniej zbadanych miejsc na Ziemi, jest fascynujące i inspirujące - powiedział dr Elmar Albers, główny autor badania, naukowiec w Katedrze Geologii i Geofizyki WHOI.

Artykuł dotyczący odkryć różnorodnych kominów zamieszczono w czasopiśmie naukowym "Earth and Planetary Science Letters".

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne