Kosmos

Pierwsze zdjęcia Marsa z wykonane przez ExoMars 2016

Orbiter europejsko-rosyjskiej misji kosmicznej ExoMars zrobił pierwsze zdjęcia Marsa. Na razie są to fotografie bardzo mało szczegółowe, ale trzeba pamiętać, że to dopiero początek lotu.

Misja, w której skład wchodzi sonda Trace Gas Orbiter i lądownik Schiaparelli, wystartowała 14 marca. Jej celem jest dotarcie na powierzchnię Czerwonej Planety, a następnie zbadanie jej atmosfery, klimatu i ocena prawdopodobieństwa istnienia życia. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że orbiter wysłał zdjęcia w poniedziałek, 13 czerwca, kiedy znajdował się 41 milionów kilometrów od Marsa. 

Fotografie są bardzo słabej jakości, ale ich celem nie jest jeszcze dokumentowanie planety, a sprawdzenie, czy obiekt leci we właściwym kierunku i czy wszystkie systemy na pokładzie działają jak należy. Na fotografie lepsze, niż możemy wykonać obecnie za pomocą teleskopów, będziemy musieli poczekać do pierwszej połowy października, kiedy to orbiter będzie zbliżał się do powierzchni Marsa. Lądowanie jest planowane na 19 października. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ESA | Mars | Kosmos | ExoMars | misja kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy