ESA

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:30) Aktualizacja Piątek, 17 listopada 2023 (14:51)
ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna, to międzynarodowa organizacja badająca przestrzeń kosmiczną. Założona w 1975 roku, skupia państwa członkowskie z Europy, które współpracują w celu prowadzenia badań i rozwoju technologii kosmicznych. ESA jest odpowiedzialna za rozwijanie misji kosmicznych, satelitów, a także za prowadzenie badań w zakresie astronomii, geologii planetarnej i eksploracji kosmosu. Agencja ta odegrała kluczową rolę w wielu międzynarodowych projektach, takich jak stacja kosmiczna ISS czy misje na Marsa. ESA współpracuje z podobnymi organizacjami, w tym z NASA.
ESA - najważniejsze informacje
ESA zrzesza 22 kraje, w tym Polskę. /123RF/PICSEL

ESA - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1975

 • Kraj założenia:

  Francja

Co to jest ESA? 

ESA to skrót od European Space Agency, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca kraje europejskie, której głównym celem jest eksploracja przestrzeni kosmicznej. Powstała na mocy konwencji 30 maja 1975 r. z połączenia Europejskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ESRO) i Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO). 

Od 2015 roku ESA składa się z 22 państw członkowskich (w 2012 roku do tego grona dołączyła Polska). Kanada ma status kraju współpracującego z Europejską Agencją Kosmiczną. 

Głównym celem ESA jest promowanie wspólnych celów między państwami w zakresie badań i rozwoju technologii kosmicznej. Realizuje programy obowiązkowe oraz opcjonalne. Pierwsze z nich są obligatoryjne dla wszystkich państw członkowskich. ESA finansuje je ze zgromadzonych składek. Koszty badań opcjonalnych są pokrywane przez fundusze krajów, które chcą brać w nich udział.

Czym zajmuje się ESA?

Europejska Agencja Kosmiczna pracuje przede wszystkim nad rakietami nośnymi. Obecnie dysponuje trzema: Ariane 5, Sojuz STB oraz Vega. Poprzednie, które były wykorzystywane do badań kosmosu, czyli Ariane 1, 2, 3 oraz 4 zostały już wycofane z użycia.

ESA korzysta także z systemów nawigacji satelitarnej, takich jak EGNOS (system różnicowy wspierający Global Positioning System (GPS), GLONASS oraz Galileo. 

Ma na swoim koncie także wiele misji kosmicznych. Wśród tych zrealizowanych można wymienić m.in.:
 • EXOSAT (pierwsze europejskie obserwatorium rentgenowskie wyniesione w 1983 roku),
 • Hipparcos (satelita wykorzystywana do pomiarów astrometrycznych), Smart 1 (sztuczny satelita księżyca), 
 • Venus Express (pierwsza sonda wysłana w kierunku Wenus), 
 • Kosmiczne Obserwatorium Herschela (teleskop pracujący w zakresie dalekiej podczerwieni i fal submilimetrowych). 
 • LISA Pathfinder (sonda, która ma przetestować rozwiązania technologiczne przed rozpoczęciem programu LISA).

ESA zrealizowała także kilka misji wspólnie z NASA. Jedną z najważniejszych z nich było wyniesienie na orbitę Teleskopu Hubble’a w 1990 roku. 

W tym samym roku wspólnie wysłano w kosmos sondę Ulysses, która miała badań aktywność słoneczną. Misja zakończyła się w 2009 r.

ESA oraz NASA wspólnie zrealizowały projekt Cassini-Huygens, który zakładał lądowanie na księżycu Saturna – Tytanie w 2005 r. 

ESA zajmuje się także edukacją młodzieży oraz studentów, co ma na celu propagowanie nauk ścisłych. Wspomaga także nauczycieli m.in. poprzez program Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. 

Ciekawostki o ESA

 • ESA w 2022 roku zatrudniała około 1900 osób. Jej główny ośrodek badawczy European Space Research and Technology Centre znajduje się w Holandii. Siedzibą Centrum Operacji Kosmicznych European Space Operations Centre jest Darmstadt w Niemczech.

 • Kosmodrom ESA znajduje się w Gujanie Francuskiej. Dzięki usytuowaniu w pobliżu równika agencja może bez problemu wysyłać na orbitę sztuczne satelity.

 • Aby możliwe było przyjęcie nowego członka do ESA, niezbędna jest jednomyślna zgoda Rady Agencji, która składa się z delegatów państw członkowskich. 

 • Uroczyste podpisanie dokumentów akcesyjnych między Radą ESA a Polską odbyło się 13 września 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jednak pełnoprawnym członkiem została w listopadzie tego samego roku, gdy umowa została ratyfikowana przez rząd. 

Temat ESA znajdziesz również w serwisie:

ESA - Wiadomości

ESA - Wideo