ESA
Czwartek, 2 listopada 2023 (13:30)
Aktualizacja Piątek, 17 listopada 2023 (14:51)
ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna, to międzynarodowa organizacja badająca przestrzeń kosmiczną. Założona w 1975 roku, skupia państwa członkowskie z Europy, które współpracują w celu prowadzenia badań i rozwoju technologii kosmicznych. ESA jest odpowiedzialna za rozwijanie misji kosmicznych, satelitów, a także za prowadzenie badań w zakresie astronomii, geologii planetarnej i eksploracji kosmosu. Agencja ta odegrała kluczową rolę w wielu międzynarodowych projektach, takich jak stacja kosmiczna ISS czy misje na Marsa. ESA współpracuje z podobnymi organizacjami, w tym z NASA.
ESA - najważniejsze informacje
-
Rok założenia:
1975
-
Kraj założenia:
Francja
Co to jest ESA?
ESA to skrót od European Space Agency, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca kraje europejskie, której głównym celem jest eksploracja przestrzeni kosmicznej. Powstała na mocy konwencji 30 maja 1975 r. z połączenia Europejskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ESRO) i Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO).
Od 2015 roku ESA składa się z 22 państw członkowskich (w 2012 roku do tego grona dołączyła Polska). Kanada ma status kraju współpracującego z Europejską Agencją Kosmiczną.
Głównym celem ESA jest promowanie wspólnych celów między państwami w zakresie badań i rozwoju technologii kosmicznej. Realizuje programy obowiązkowe oraz opcjonalne. Pierwsze z nich są obligatoryjne dla wszystkich państw członkowskich. ESA finansuje je ze zgromadzonych składek. Koszty badań opcjonalnych są pokrywane przez fundusze krajów, które chcą brać w nich udział.
Czym zajmuje się ESA?
Europejska Agencja Kosmiczna pracuje przede wszystkim nad rakietami nośnymi. Obecnie dysponuje trzema: Ariane 5, Sojuz STB oraz Vega. Poprzednie, które były wykorzystywane do badań kosmosu, czyli Ariane 1, 2, 3 oraz 4 zostały już wycofane z użycia.
ESA korzysta także z systemów nawigacji satelitarnej, takich jak EGNOS (system różnicowy wspierający Global Positioning System (GPS), GLONASS oraz Galileo.
Ma na swoim koncie także wiele misji kosmicznych. Wśród tych zrealizowanych można wymienić m.in.:
- EXOSAT (pierwsze europejskie obserwatorium rentgenowskie wyniesione w 1983 roku),
- Hipparcos (satelita wykorzystywana do pomiarów astrometrycznych), Smart 1 (sztuczny satelita księżyca),
- Venus Express (pierwsza sonda wysłana w kierunku Wenus),
- Kosmiczne Obserwatorium Herschela (teleskop pracujący w zakresie dalekiej podczerwieni i fal submilimetrowych).
- LISA Pathfinder (sonda, która ma przetestować rozwiązania technologiczne przed rozpoczęciem programu LISA).
ESA zrealizowała także kilka misji wspólnie z NASA. Jedną z najważniejszych z nich było wyniesienie na orbitę Teleskopu Hubble’a w 1990 roku.
W tym samym roku wspólnie wysłano w kosmos sondę Ulysses, która miała badań aktywność słoneczną. Misja zakończyła się w 2009 r.
ESA oraz NASA wspólnie zrealizowały projekt Cassini-Huygens, który zakładał lądowanie na księżycu Saturna – Tytanie w 2005 r.
ESA zajmuje się także edukacją młodzieży oraz studentów, co ma na celu propagowanie nauk ścisłych. Wspomaga także nauczycieli m.in. poprzez program Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO.
Ciekawostki o ESA
- ESA w 2022 roku zatrudniała około 1900 osób. Jej główny ośrodek badawczy European Space Research and Technology Centre znajduje się w Holandii. Siedzibą Centrum Operacji Kosmicznych European Space Operations Centre jest Darmstadt w Niemczech.
- Kosmodrom ESA znajduje się w Gujanie Francuskiej. Dzięki usytuowaniu w pobliżu równika agencja może bez problemu wysyłać na orbitę sztuczne satelity.
- Aby możliwe było przyjęcie nowego członka do ESA, niezbędna jest jednomyślna zgoda Rady Agencji, która składa się z delegatów państw członkowskich.
- Uroczyste podpisanie dokumentów akcesyjnych między Radą ESA a Polską odbyło się 13 września 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jednak pełnoprawnym członkiem została w listopadzie tego samego roku, gdy umowa została ratyfikowana przez rząd.
Temat ESA znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat ESA
ESA - Wiadomości
-
Słońce na spektakularnych zdjęciach z Solar Orbiter
Dzisiaj, 21 listopada (10:53)Solar Orbiter to sonda, która bada Słońce od kilku lat. Próbnik w 2023 r. przechwycił zdjęcia, które teraz zostały udostępnione. Są to obrazy, które prezentują powierzchnię naszej gwiazdy... -
"Obcy sygnał" z Marsa. Odszyfrowali go ojciec z córką
Środa, 30 października (11:06)W maju zeszłego roku sonda Exomars Trace Gas Orbiter, należąca do ESA, nadała "obcy sygnał" z Marsa. W ramach projektu "A Sign in Space" zaangażowano cywilów, których zadaniem było... -
ESA tworzy najdokładniejszą mapę nieba. Teleskop Euclid przynosi efekty
Sobota, 26 października (08:20)Teleskop Euclid, który został stworzony przez agencję ESA, otrzymał ważne zadanie. Ma dostarczyć dane, które pozwolą na stworzenie największej oraz najdokładniejszej mapy nieba. Naukowcy... -
Startuje misja HERA. ESA zbada, czy Ziemię da się ochronić przed katastrofą
Poniedziałek, 7 października (12:17)HERA to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, która jest kontynuacją DART przeprowadzonej przez NASA. Całe przedsięwzięcie ma na celu znaleźć sposób na ochronę Ziemi przed ewentualną... -
Europa wystrzeli w kosmos satelitę tylko po to, aby zobaczyć, jak się spala
Sobota, 28 września (15:30)Europejska Agencja Kosmiczna planuje nową misję o nazwie DRACO. Tym razem z tych samobójczych. ESA chce wystrzelić satelitę, dla którego nie przewidziano świetlanej przyszłości. Celem... -
Sonda BepiColombo rozwiązuje jedną z zagadek planety Merkury
Piątek, 20 września (21:29)BepiColombo to sonda kosmiczna agencji ESA i JAXA, która ma dokładniej zbadać planetę Merkury znajdująca się najbliżej Słońca. W trakcie niedawnego przelotu, który odbył się wcześniej w... -
Sonda BepiColombo ma problemy. Jej celem jest Merkury
Czwartek, 5 września (12:28)BepiColombo to wspólna misja agencji ESA i JAXA, której celem jest Merkury. Sonda kosmiczna miała wejść na orbitę najbliższej planety Układu Słonecznego pod koniec 2025 r., ale tak się... -
Sonda JUICE zrobiła niezwykłe zdjęcia Księżyca i Ziemi. Przełomowy manewr
Czwartek, 29 sierpnia (11:25)JUICE to sonda kosmiczna, której celem są wybrane księżyce Jowisza. Statek należący do ESA wykonał właśnie historyczny manewr, którego nie zrealizowano nigdy w przeszłości. W tym celu...
ESA - Wideo
-
Ziemska orbita jest pełna śmieci. W porządkach pomogą polscy inżynierowie
Czwartek, 16 lutego 2017 (11:01)Mały odłamek kosmicznych śmieci uszkodził Międzynarodową Stację Kosmiczną, a dwie satelity zderzyły się ze sobą – to jedne z wielu takich zdarzeń. Wokół naszej planety krążą setki tysięcy... -
Lot nad powierzchnią Marsa
Czwartek, 7 listopada 2013 (15:11)Powyższy materiał wideo to wspaniała wizualizacja powierzchni Marsa przygotowana w oparciu o zdjęcia wykonane przez sondę Mars Express Orbiter.