Sentinel-1C przesyła pierwsze radarowe obrazy Ziemi

Sentinel-1C to nowy satelita programu Copernicus, który został wystrzelony w kosmos kilka dni temu. Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła pierwsze zdjęcia radarowe Ziemi, które wykonano z użyciem instrumentu zamontowanego na statku. Sentinel-1C to wyspecjalizowany satelita, który jest w stanie przechwytywać obrazy niezależnie od pory dnia.

Sentinel-1C przesyła pierwsze radarowe obrazy Ziemi.
Sentinel-1C przesyła pierwsze radarowe obrazy Ziemi.ESA/ATG medialabmateriały prasowe

Sentinel-1C to satelita wysłany na orbitę przez Europejską Agencję Kosmiczną. Start odbył się 5 grudnia z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. W trakcie misji wykorzystano rakietę Vega-C. Kilkadziesiąt godzin później ESA zdołała pozyskać pierwsze obrazy Ziemi.

Pierwsze radarowe obrazy Ziemi z satelity Sentinel-1C

Sentinel-1C zrobił pierwsze obrazy radarowe Ziemi dokładnie po 56 godzinach i 23 minutach od startu. Satelita uchwycił wtedy norweski archipelag Svalbard na Oceanie Arktycznym. Na kolejnym zdjęciu możemy zobaczyć część Holandii z Amsterdamem oraz regionem Flevoland, a na trzecim Brukselę, czyli stolicę Belgii.

Uchwycone obrazy są bardzo szczegółowe i stanowią udaną demonstrację możliwości satelity Sentinel-1C. Obecnie znajduje się on na etapie testów, które mają wykazać jego przydatność podczas monitorowania zmian na naszej planecie.

Dla przykładu zdjęcia uchwycone nad norweskim archipelagiem Svalbard są próbą demonstracji monitorowania pokrywy lodowej występującej na tym obszarze. Ma to oczywiście związek ze śledzeniem wpływu ze strony zmian klimatu. Natomiast na obrazie Brukseli można dostrzec różne kolory, które prezentują zróżnicowany ekosystem tego miejsca (terenów zurbanizowanych w połączeniu z pobliską roślinnością).

Sentinel-1C to wyspecjalizowany satelita ESA

Sentinel-1C jest satelitą Europejskiej Agencji Kosmicznej o dużych możliwościach. Na jego pokładzie umieszczono wyspecjalizowane instrumenty. Wśród nich jest SAR, czyli radar z syntetyczną aperturą, który jest w stanie przechwytywać dane za dnia i nocą, w dowolnych warunkach atmosferycznych.

Satelita jest częścią programu Copernicus, czyli europejskiego projektu obserwacji Ziemi, za którym ukrywają się m.in. ESA oraz Komisja Europejska. Sentinel-1C obecnie jest testowany. Po umieszczeniu go na orbicie udało się włączyć wielką antenę (o długości 12 metrów) oraz panele słoneczne, które dostarczają energię. Poza tym przeprowadzono pewne procedury związane z dalszym działaniem satelity.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas