"Obcy sygnał" z Marsa. Odszyfrowali go ojciec z córką
W maju zeszłego roku sonda Exomars Trace Gas Orbiter, należąca do ESA, nadała "obcy sygnał" z Marsa. W ramach projektu "A Sign in Space" zaangażowano cywilów, których zadaniem było odszyfrowanie wiadomości przesłanej z obcej planety. Udało się tego dokonać dwóm mieszkańcom Stanów Zjednoczonych.
Pomysł sięga 2023 r., kiedy sonda kosmiczna należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej wysłała "obcy sygnał" z Marsa. Został on zakodowany i zadaniem dla cywilów było odszyfrowanie wiadomości. Udało się tego dokonać ojcu z córką.
Projekt jest pomysłem Danieli de Paulis, artystki i licencjonowanej operatorki radiowej, która pracuje w Instytucie SETI oraz Obserwatorium Green Bank. Dzięki współpracy nawiązanej z ESA udało się jej stworzyć zaszyfrowaną wiadomość, która to następnie została nadana z Marsa. "Obcy sygnał" pochodził z sondy Exomars Trace Gas Orbiter należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Celem projektu "A Sign in Space" było zaangażowanie cywilów i fanów kosmosu w odszyfrowanie tajemniczego sygnału nadanego z pokładu Exomars Trace Gas Orbiter. Wiadomość została nadana w kierunku Ziemi w maju 2023 r. i miała być próbą transmisji pozaziemskiej. W projekt zaangażowały się Instytut SETI, Obserwatorium Green Bank, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF).
Wiadomość z Marsa została przechwycona na Ziemi przez trzy obserwatoria radioastronomiczne. Sam sygnał był jednak zaszyfrowany, a najpierw trzeba go było jeszcze wydobyć z surowych danych. W tym celu udział w akcji wzięło ponad 5 tys. naukowców-obywateli.
Zadaniu podołało dwóch Amerykanów. To ojciec Ken Chaffin i jego córka Keli Chaffin, którzy odszyfrowali "obcy sygnał" z Marsa. Odkryli, że wiadomość składała się z pięciu skupisk białych kropek i kratek umieszczonych na czarnym tle. Dlaczego ukryty przekaz miał taką formę? Miało to odzwierciedlać formowanie się komórek i życie.
To jednak nie koniec zadania dotyczącego "obcego sygnału" z Marsa. Daniela de Paulis chce jeszcze uzyskać od członków zmagań odpowiedzi na kolejne pytania. Mowa o interpretacji wiadomości i ustaleniu, co miała ona przekazać. I to zadanie w ramach projektu "A Sign in Space" pozostaje otwarte.
Exomars Trace Gas Orbiter to projekt, który ESA zrealizowała z Roskosmosem. To część większej misji związanej z Czerwoną Planetą, ale nie wszystkie jej elementy zostały zrealizowane z sukcesem. Lądownik Schiaparelli rozbił się o powierzchnię Marsa w 2016 r. z prędkością 540 km/h.
Misja statku została przewidziana na siedem lat, ale znajduje się on na orbicie Marsa już ponad osiem lat i nadal zbiera cenne informacje.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!