Mars ma lód, który może sprzyjać życiu. Potwierdzają to badania

Mars to suchy i jałowy świat, ale występuje tam również lód. Naukowcy przeprowadzili badania, które objęły warunki panujące na Czerwonej Planecie i doszli do ciekawych wniosków. Lód znajdujący się na Marsie może sprzyjać powstawaniu życia. Pod warunkiem, że jest odpowiednio zapylony.

 

Mars teoretycznie nie sprzyja życiu, które znamy na Ziemi, choć w przeszłości było inaczej. Są jednak miejsca, gdzie pewne organizmy mogłyby żyć na Czerwonej Planecie. Naukowcy wzięli pod lupę lód występujący na tym świecie i przeprowadzili symulacje, które wykazały ciekawe wyniki.

Reklama

Lód na Marsie może sprzyjać życiu

Wyniki badań przeprowadzone przez naukowców zostały opublikowane na łamach Communications Earth & Environment. Konkluzje z pewnością są ciekawe, bo stwierdzono, że część lodu występującego na Marsie może rzeczywiście sprzyjać powstawaniu życia.

Z badań wynika, że takie złoża lodu znajdowałyby się w środkowych szerokościach geograficznych Marsa. Kluczowym czynnikiem jest tutaj zapylenie występujące w tego typu warstwach. Dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Mars wystawiony jest na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, ale odpowiednia ilość pyłu w lodzie mogłaby skutecznie zahamowywać jego przenikanie do tego stopnia, że jego poziom byłby względnie bezpieczny. Z drugiej strony pozwoliłoby to także na przenikanie promieni słonecznych, które dostarczałyby niezbędne dla pewnych organizmów światło.

Badania wykazały, że w zależności od zapylenia, strefy sprzyjające życiu na Marsie mogłyby znajdować się w lodzie na głębokości od 5 do 38 cm. Natomiast w miejscu występowania czystszego (z mniejszą ilością pyłu) taki obszar przesuwa się na głębokość od 2,15 do 3,1 m.

Życie na Marsie nadal nieznalezione

Choć Mars jest już eksplorowany od kilkudziesięciu lat przez maszyny, tak dotychczas nie udało się na nim znaleźć śladów obecnego życia. Część naukowców twierdzi, że Czerwona Planeta może je jednak skrywać, ale po prostu jeszcze nie zostało ono odkryte.

Zasoby lodu to nie jedyne miejsce na Marsie, gdzie mogłoby występować życie. Inne badania wskazują na podpowierzchniowe regiony, na głębokości około 2 m. w podobnych warunkach żyją organizmy na pustyni Atakama. Naukowcy twierdzą, że w pierwszej kolejności należałoby go szukać tutaj.

Możliwe, że życie pozaziemskie zostanie najpierw odkryte w innym miejscu Układu Słonecznego. Mowa o lodowym księżycu Jowisza o nazwie Europa. Za kilka lat będzie on badany przez dwie sondy kosmiczne. Są nimi JUICE agencji ESAEuropa Clipper wysłana przez NASA.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Kosmos | Planety | życie | lód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy