Układ Słoneczny

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:47) Aktualizacja Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (14:52)
Układ Słoneczny to zespół ciał niebieskich, które orbitują wokół Słońca, naszej lokalnej gwiazdy. Składa się on z ośmiu znanych planet, ich księżyców, oraz wielu mniejszych obiektów, takich jak planety karłowate czy asteroidy. Ten astronomiczny system znajduje się w galaktyce Drogi Mlecznej, stanowi podstawowe środowisko dla zrozumienia astronomii i kosmologii, a także jest jedynym znanym nam miejscem, gdzie istnieje życie.
Układ Słoneczny - najważniejsze informacje
Układ Słoneczny (zdjęcie ilustracyjne) /123RF/PICSEL

Układ Słoneczny - najważniejsze informacje

Co to jest Układ Słoneczny?

Układ Słoneczny jest zbiorem planet w Drodze Mlecznej. Jego centralnym punktem jest Słońce, wokół którego krąży osiem planet. Pojawiają się tam również planety karłowate, księżyce, oraz szereg pomniejszych ciał niebieskich. Należą do nich planetoidy, komety czy pył międzyplanetarny. Naukowcy szacują, że Układ Słoneczny zaczął się formować ponad 4 miliardy lat temu i został on zapoczątkowany przez zapadnięcie się niestabilnego obłoku molekularnego. To wpłynęło  na proces formowania się Słońca oraz krążących wokół niego gwiazd. 

Układ Słoneczny podlega ciągłym zmianom. Szacuje się, że za około 4 miliardy lat dojdzie do zderzenia się Galaktyki Andromedy z Drogą Mleczną. Naukowcy podejrzewają również, że za około 5 miliardów lat Słońce zacznie zwiększać swoją objętość. To najprawdopodobniej spowoduje zniszczenie wszystkich znanych dotychczas planet układu.

Temat Układ Słoneczny znajdziesz również w serwisie:

Układ Słoneczny - Wiadomości

Układ Słoneczny - Wideo

  • Piękna podróż po Układzie Słonecznym

    Wtorek, 2 grudnia 2014 (13:02)
    Animacja "Wanderers” (z ang. „Wędrowcy” – przyp. aut.) – autorstwa szwedzkiego animatora Erika Wernquista – zabiera nas w przepiękną wizualnie podróż po Układzie Słonecznym. Do czasów...