NASA

Poniedziałek, 18 września 2023 (11:50) Aktualizacja Poniedziałek, 18 września 2023 (12:08)
NASA to Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Jest agencją rządu Stanów Zjednoczonych znaną z licznych misji kosmicznych, badań naukowych oraz eksploracji kosmosu. Cele NASA obejmują badania i eksplorację przestrzeni kosmicznej, planety Ziemi oraz rozwój technologii kosmicznych.
NASA - najważniejsze informacje
NASA to agencja odpowiedzialna m.in. za program lotów kosmicznych. Na zdjęciu prom kosmiczny Atlantis. /NASA /materiały prasowe

NASA - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1958

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

NASA to Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Została założona 29 lipca 1958 roku. Głównym powodem utworzenia NASA była rywalizacja Stanów Zjednoczonych ze Związkiem Radzieckim w zakresie lotów kosmicznych.

Na początku organizacja koncentrowała się na programach załogowych lotów kosmicznych. Przeprowadzano badania weryfikujące, czy w ogóle dla człowieka jest możliwe przeżycie w kosmosie. W rezultacie analiz i prób laboratoryjnych 5 maja 1961 roku odbył się 15-minutowy lot suborbitalny. Rakieta Redstone wyniosła pojazd Freedom 7 z Alanem Shepardem na pokładzie. To był krok milowy, gdyż wykazano, że człowiek może przetrwać w kosmosie. Następne misje wydłużały czas podróży i polegały także na badaniu wpływu stanu nieważkości na ludzi.

Następny etap pracy NASA koncentrował się wokół eksploracji orbity Księżyca. 20 lipca 1969 roku podczas misji Apollo 11 Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin wylądowali właśnie na Księżycu. 

NASA na przestrzeni lat poszerzała cele działalności. Koncentrowano się nie tylko na Księżycu, ale również wysyłano sondy do badania Wenus, Jowisza i innych planet Układu Słonecznego. Za pomocą sond i łazików eksplorowany jest Mars. 

Czym zajmuje się NASA? 

NASA wciąż zajmuje się badaniami nad eksplorowaniem kosmosu. Obecnie największym projektem jest misja Artemis i rakieta SLS - wraz z ponownym lądowaniem człowieka na powierzchni Księżyca.

Rozwiązania w nim użyte mogą posłużyć do załogowej misji na Marsa. 

NASA zajmuje się także prowadzeniem badań nad układem słonecznym i wszechświatem. Agencja opracowała największy teleskop optyczny.  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba działający na podczerwień został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku, a zdjęcia wykonane przez niego można oglądać regularnie od połowy 2022 roku.

W fazie rozwoju znajduje się także kosmiczny teleskop na podczerwień Nancy Grace Roman, którego wystrzelenie jest planowane na 2027 rok. 

Temat NASA znajdziesz również w serwisie:

NASA - Wiadomości

NASA - Wideo