NASA
Poniedziałek, 18 września 2023 (11:50)
Aktualizacja Poniedziałek, 18 września 2023 (12:08)
NASA to Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Jest agencją rządu Stanów Zjednoczonych znaną z licznych misji kosmicznych, badań naukowych oraz eksploracji kosmosu. Cele NASA obejmują badania i eksplorację przestrzeni kosmicznej, planety Ziemi oraz rozwój technologii kosmicznych.
NASA - najważniejsze informacje
-
Rok założenia:
1958
-
Kraj założenia:
Stany Zjednoczone (USA)
NASA to Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Została założona 29 lipca 1958 roku. Głównym powodem utworzenia NASA była rywalizacja Stanów Zjednoczonych ze Związkiem Radzieckim w zakresie lotów kosmicznych.
Na początku organizacja koncentrowała się na programach załogowych lotów kosmicznych. Przeprowadzano badania weryfikujące, czy w ogóle dla człowieka jest możliwe przeżycie w kosmosie. W rezultacie analiz i prób laboratoryjnych 5 maja 1961 roku odbył się 15-minutowy lot suborbitalny. Rakieta Redstone wyniosła pojazd Freedom 7 z Alanem Shepardem na pokładzie. To był krok milowy, gdyż wykazano, że człowiek może przetrwać w kosmosie. Następne misje wydłużały czas podróży i polegały także na badaniu wpływu stanu nieważkości na ludzi.
Na początku organizacja koncentrowała się na programach załogowych lotów kosmicznych. Przeprowadzano badania weryfikujące, czy w ogóle dla człowieka jest możliwe przeżycie w kosmosie. W rezultacie analiz i prób laboratoryjnych 5 maja 1961 roku odbył się 15-minutowy lot suborbitalny. Rakieta Redstone wyniosła pojazd Freedom 7 z Alanem Shepardem na pokładzie. To był krok milowy, gdyż wykazano, że człowiek może przetrwać w kosmosie. Następne misje wydłużały czas podróży i polegały także na badaniu wpływu stanu nieważkości na ludzi.
Następny etap pracy NASA koncentrował się wokół eksploracji orbity Księżyca. 20 lipca 1969 roku podczas misji Apollo 11 Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin wylądowali właśnie na Księżycu.
NASA na przestrzeni lat poszerzała cele działalności. Koncentrowano się nie tylko na Księżycu, ale również wysyłano sondy do badania Wenus, Jowisza i innych planet Układu Słonecznego. Za pomocą sond i łazików eksplorowany jest Mars.
Czym zajmuje się NASA?
NASA wciąż zajmuje się badaniami nad eksplorowaniem kosmosu. Obecnie największym projektem jest misja Artemis i rakieta SLS - wraz z ponownym lądowaniem człowieka na powierzchni Księżyca.
Rozwiązania w nim użyte mogą posłużyć do załogowej misji na Marsa.
Rozwiązania w nim użyte mogą posłużyć do załogowej misji na Marsa.
NASA zajmuje się także prowadzeniem badań nad układem słonecznym i wszechświatem. Agencja opracowała największy teleskop optyczny. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba działający na podczerwień został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku, a zdjęcia wykonane przez niego można oglądać regularnie od połowy 2022 roku.
W fazie rozwoju znajduje się także kosmiczny teleskop na podczerwień Nancy Grace Roman, którego wystrzelenie jest planowane na 2027 rok.
W fazie rozwoju znajduje się także kosmiczny teleskop na podczerwień Nancy Grace Roman, którego wystrzelenie jest planowane na 2027 rok.
Więcej na temat NASA
NASA - Wiadomości
-
Kometa 220P/McNaught na zdjęciu w ramach APOD NASA. Niezwykły obraz
Wczoraj, 26 sierpnia (06:00)Kometa 220P/McNaught to niezwykła kometa, której obraz został wyróżniony w ramach APOD NASA, czyli Astronomicznego Zdjęcia Dnia. Obecnie jest to najjaśniejszy obiekt tego typu widoczny na... -
Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman. Gdzie oglądać start NASA?
Wtorek, 25 sierpnia (19:01)Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman to potężne obserwatorium NASA, które szykowane jest do startu od tygodni. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to nowy teleskop zostanie wyniesiony w... -
Upiekli ciastka z plastiku. µBites przekształca odpady PET w żywność
Wtorek, 25 sierpnia (13:45)Może i brzmi to jak żart z okazji prima aprilis, ale naukowcy z Southern Illinois University Carbondale rzeczywiście opracowali technologię, która pozwala produkować jedzenie z... -
Amerykanie tworzą nuklearny grzejnik, który ogrzeje astronautów na Księżycu
Sobota, 22 sierpnia (08:20)Dwie firmy - Firefly Aerospace i Zeno Power Systems - opracowują specjalne systemy, które mają zapewnić ciepło astronautom podczas możliwej nocy na Księżycu, gdzie temperatury osiągają... -
NASA finansuje kuliste aeroboty SPARK. Może je wysłać na księżyc Saturna
Piątek, 21 sierpnia (22:22)NASA przyznała nowy grant w ramach programu Innovative Advanced Concepts, który trafił w ręce twórców projektu SPARK. Za tą nazwą ukrywają się niewielkie aeroboty w kształcie kuli, które... -
Nowy krater na Księżycu. NASA udostępnia zdjęcia z orbitera
Czwartek, 20 sierpnia (15:22)Księżyc ma nowy krater, który powstał niedawno w wyniku uderzenia drugiego stopnia rakiety Falcon 9. NASA udostępniła nowe zdjęcia z miejsca katastrofy, które przechwycił Lunar... -
Misja ratunkowa obserwatorium Swifta zakończona porażką. NASA potwierdza
Czwartek, 20 sierpnia (11:16)NASA potwierdziła, że misja ratunkowa, której celem było wyniesienie obserwatorium Swifta na wyższą orbitę okołoziemską, ostatecznie nie dojdzie do skutku. Prywatny statek LINK doznał już... -
Umieszczą kosmiczny hangar na orbicie. Projekt wspiera NASA
Niedziela, 16 sierpnia (11:05)Gravitics to prywatna firma, która otrzymała wsparcie NASA i pracująca nad specjalną kapsułą. To kosmiczny hangar o nazwie Multiple-Downmass, który ma znaleźć się na niskiej orbicie...