Polski astronauta może mieć problemy ze wzrokiem po locie w kosmos
Najnowsze badania przeprowadzone przez Amerykańską Agencję Kosmiczną nie napawają optymizmem w kwestii dalszej ludzkiej eksploracji kosmosu. Długotrwałe przebywanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może skończyć się poważnymi problemami ze wzrokiem. To zła wiadomość również dla polskiego astronauty.

Podróże kosmiczne od zawsze fascynowały ludzkość, ale coraz częściej okazuje się, że wiążą się z wieloma wyzwaniami zdrowotnymi. Najnowsze badania przeprowadzone przez NASA nie pozostawiają w tej kwestii żadnych złudzeń. Jednym z mniej oczywistych, lecz poważnych problemów, z jakimi mierzą się astronauci podczas długotrwałych misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jest pogorszenie wzroku.
Zjawisko to, znane jako Spaceflight-Associated Neuro-ocular Syndrome (SANS), zostało po raz pierwszy szerzej opisane przez NASA w ostatniej dekadzie i od tego czasu jest przedmiotem intensywnych badań. Jak informują naukowcy, podczas pobytu w warunkach mikrograwitacji, płyny ustrojowe w ciele człowieka przemieszczają się ku górnym partiom ciała, w tym do głowy. To zjawisko powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co może prowadzić do zmian w strukturze oka.
Astronauci w kosmosie mają problemy ze wzrokiem
Astronauci zgłaszali objawy takie jak pogorszenie ostrości wzroku, spłaszczenie tylnej części gałki ocznej, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego oraz zmiany w siatkówce. Badania prowadzone na ISS wykazały, że nawet do 70 procent astronautów przebywających na stacji przez kilka miesięcy doświadczało takich problemów. Co istotne, niektóre zmiany mogą być trwałe lub utrzymywać się przez długi czas po powrocie na Ziemię.
To zła wiadomość również dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Chociaż w pierwszej swojej misji przebywał na ISS niedługo i za bardzo tego nie odczuł, to jest wielce prawdopodobne, że jeszcze w swojej karierze astronauty pojawi się w przestrzeni kosmicznej na dłużej, a to będzie oznaczało dla niego problemy właśnie ze wzrokiem. NASA prowadzi szeroko zakrojone badania, aby zrozumieć mechanizmy stojące za SANS i znaleźć skuteczne metody zapobiegania tym zmianom.
Problemy z kolonizacją Księżyca i Marsa
Wśród testowanych rozwiązań znajdują się m.in. specjalne urządzenia do regulacji ciśnienia w głowie, zmiany w diecie oraz ćwiczenia fizyczne. Pogorszenie wzroku stanowi poważne wyzwanie dla przyszłych, jeszcze dłuższych misji, takich jak loty na Marsa, gdzie szybki powrót na Ziemię nie będzie możliwy. Zrozumienie i rozwiązanie tego problemu jest zatem kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia astronautów oraz sukcesu eksploracji kosmosu.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!