Innowacyjne sposoby na usuwanie CO2. Microsoft znajduje rozwiązania
Microsoft konsekwentnie dąży do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych dzięki inwestycjom w startupy oferujące realne i skalowalne technologie usuwania węgla. Projekty te przynoszą korzyści zarówno dla klimatu, jak i lokalnych społeczności, a stosowane metody przeszły już fazę pilotażową i są wdrażane na szeroką skalę.

Microsoft ma ambitne plany, aby do 2030 roku osiągnąć ujemną emisję dwutlenku węgla, a do 2050 roku usunąć ze środowiska cały dwutlenek węgla, jaki firma wyemitowała bezpośrednio lub poprzez zużycie energii elektrycznej od momentu założenia firmy w 1975 roku. Jak się do tego zabiera?
Startup, który usuwa dwutlenek węgla, zakopując odchody
Vaulted Deep 17 lipca ogłosił 12-letnią umowę z gigantem technologicznym, która ma na celu trwałe wyeliminowanie 4,9 miliona ton metrycznych dwutlenku węgla z atmosfery do 2038 roku.
Rozwiązanie startupu zajęło drugie miejsce w konkursie Elona Muska Xprize Carbon Removal i do swojego działania wykorzystuje ludzkie odchody, obornik i osad papierowy do tworzenia bogatej w węgiel zawiesiny, która jest wstrzykiwana głęboko w podziemne formacje skalne za pomocą technologii szczelinowania hydraulicznego w odwrotnej kolejności. Jest niczym "odwrócona firma naftowa", gromadząc w ziemi odpady organiczne, które trafiłyby na wysypisko śmieci lub do spalarni. Dzięki temu trwale usuwa się dwutlenek węgla.
- W miarę jak usuwanie dwutlenku węgla wychodzi poza fazy pilotażowe i prototypowe, rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania, które można bezpiecznie skalować i rozwiązywać rzeczywiste problemy - powiedziała Julia Reichelstein, współzałożycielka i prezeska Vaulted Deep.
Vaulted oferuje podwójne rozwiązanie: zaspokaja pilne potrzeby w zakresie gospodarki odpadami i zapewnia wymierną poprawę klimatu i zdrowia publicznego
- Umowa ta odzwierciedla szerszą zmianę w sposobie wdrażania metod usuwania dwutlenku węgla. Nie ograniczają się one już do nowych technologii, ale są coraz częściej dostarczane za pośrednictwem istniejącej infrastruktury na dużą skalę z nowatorskimi zastosowaniami.
Do tej pory udało się usunąć prawie 18 tys. ton metrycznych dwutlenku węgla. Zapobiegnięto również emisji ponad 69 tys. odpadów organicznych, które w przeciwnym wypadku byłyby składowane lub spalane.
- Vaulted Deep oferuje zróżnicowane, skalowalne podejście do trwałego usuwania dwutlenku węgla przy niskim ryzyku technologicznym - powiedział Brian Marrs, starszy dyrektor ds. energii i usuwania dwutlenku węgla w firmie Microsoft. - Działania Vaulted Deep przynoszą natychmiastowe korzyści klimatyczne, stymulując jednocześnie lokalne gospodarki i rozwiązując długotrwałe problemy środowiskowe, z którymi społeczności borykają się każdego dnia.
Technologia, którą wykorzystuje firma, jest bezpieczna i powszechnie wykorzystywana od 2008 roku. Po raz pierwszy została dopuszczona w Los Angeles, gdzie przetwarza 20 proc. miejskich biomas.
Microsoft nie próżnuje. Kolejne umowy podpisane
Microsoft podpisał również umowę z Chestnut Carbon na usunięcie 7 mln ton dwutlenku węgla. Ten startup zajmuje się zalesianiem, przywracając do pierwotnego stanu 60 000 akrów ziemi w południowo-wschodniej części USA.
Trzecia umowa z firmą CO280 zakłada usunięcie 3,7 mln ton dwutlenku węgla w ciągu 12 lat dzięki modernizacji fabryk w urządzenia do wychwytywania i trwałego składowania CO2.