Nowy sposób na ekologiczną uprawę. Nawozy z ludzkiego moczu
Badacze z Chin opracowali innowacyjny sposób na wykorzystanie ludzkiego moczu do produkcji nawozu, co nie tylko zmniejsza wpływ na środowisko, ale także pomaga rolnikom. Nowa metoda przyczynia się do lepszego wzrostu roślin przy jednoczesnym ograniczeniu użycia chemicznych nawozów.

Nowy sposób nawożenia roślin bez generowania odpadów? Naukowcy odkryli proces, wykorzystujący ludzki mocz do produkcji nawozu do upraw rolnych. To odkrycie pozwala lepiej wykorzystywać ścieki bez przyczyniania się do globalnego ocieplenia.
W jaki sposób mocz pomaga roślinom rosnąć?
Mocz zawiera mocznik bogaty w azot, niezbędny dla wzrostu roślin, a także inne związki przydatne do uprawy. Procesy chemiczne ich ekstrakcji są jednak mniej wydajne niż przemysłowe metody wytwarzania nawozów, które z kolei są energochłonne i zanieczyszczające środowisko.
Naukowcy z Uniwersytetu Henan w Kaifeng w Chinach odkryli, że dodanie tlenu z powietrza i katalizatora grafitowego do moczu wytwarza bogatą w azot substancję chemiczną o nazwie perkarbamid. Jest to bezpieczne dla planety, ponieważ nie wytwarza żadnych produktów odpadowych, a przy tym wymaga jedynie kilku kroków.
- Proces ten eliminuje konieczność stosowania skomplikowanych etapów oczyszczania. Pozyskany perkarbamid może znaleźć zastosowanie w oczyszczaniu wód, dezynfekcji oraz poprawie wzrostu roślin - napisali naukowcy.
Zespół badawczy umieścił cienkie arkusze grafitu, które zostały zmodyfikowane tak, aby miały defekty w sposobie łączenia atomów, na elektrodzie. Następnie umieszczono je w skoncentrowanym roztworze bogatym w mocznik. Gdy przepuszczali prąd przez roztwór, tworzyły się stałe kryształy perkarbamidu, zbudowane z tlenu z powietrza, wodoru z wody i mocznika z moczu. Kryształy te można było łatwo oddzielić od ciekłego roztworu.
Ich nawóz pomógł wyhodować orzeszki ziemne, sałatę i pszenicę lepiej niż używając standardowego nawozu na bazie moczu lub samej wodzie. Ten wzrost można przypisać zdolności perkarbamidu do stałego uwalniania tlenu i kontrolowania poziomu azotu w glebie.
Dzięki nowej metodzie nawożenia może poprawić się jakość roślin oraz gleby. Syntetyczne, chemiczne nawozy, które są szkodliwe dla środowiska i drogie dla rolników, mają wiele naturalnych alternatyw.
Według Jamesa McGregora z Uniwersytetu w Sheffield to podejście można zastosować w przypadku innych procesów chemicznych, jednak istnieją wyzwania związane z jego skalowaniem do oczyszczania ścieków w miastach.
Jak zrobić naturalny nawóz dla roślin z produktu, który każdy ma w domu?
Wykorzystaj skorupki jaj, aby otrzymać naturalny nawóz. Możesz raz na miesiąc zmielone skorupki dodać do ziemi w doniczce lub w ogrodzie. Tak samo wodę po gotowaniu jaj, jeśli nie była posolona, śmiało można wykorzystać do podlewania roślin.