Ze śmietnika na stół? Ten puszysty grzyb zmienia odpady w smaczne dania

Marnowanie żywności to palący problem globalny, ale szef kuchni Vayu Hill-Maini znalazł kreatywny sposób na jego rozwiązanie. To puszysty pomarańczowy grzyb Neurospora intermedia, który rozkładając odpady roślinne, dostarcza zupełnie "nowe smaki".

Marnowanie żywności to palący problem globalny, ale szef kuchni Vayu Hill-Maini znalazł kreatywny sposób na jego rozwiązanie. To puszysty pomarańczowy grzyb Neurospora intermedia, który rozkładając odpady roślinne, dostarcza zupełnie "nowe smaki".
Smażony pasztecik składający się z miazgi sojowej zaszczepionej pleśnią Neurospora i pozostawiony do fermentacji na kilka dni /Vayu Hill-Maini, UC Berkeley /domena publiczna

Szef kuchni (a teraz także chemik) Vayu Hill-Maini ma wyjątkowe hobby, przy pomocy grzybów zmienia odpady kuchenne w wyjątkowe przysmaki - to odpowiedź na palący problem marnowania żywności. Przez ostatnie dwa lata współpracował z zespołem szefów kuchni w Blue Hill, dwugwiazdkowej restauracji Michelin w Pocantico Hills w stanie Nowy Jork, aby przygotować smaczne kąski z Neurospora, uprawianych na ziarnach i roślinach strączkowych, w tym resztkach po produkcji mleka owsianego.

W Blue Hill już wkrótce można będzie spróbować pasztecika zbożowowego będącego pomarańczową Neurosporą uprawianą na chlebie ryżowym, która po usmażeniu pachnie i smakuje jak smażony tost z serem. Warto przypomnieć, że to ten sam grzyb, z którego od wieków produkuje się w Indonezji oncom - przypominającą biszkopt żywność powstającą w procesie fermentacji przy udziale jadalnych pleśni, która nadaje się do spożycia na surowo i po obróbce termicznej.  

Nie wyrzucaj, to marnotrawstwo

Reklama

Oncom jest dostępny w dwóch odmianach: czerwonej i czarnej. Czerwona powstaje w wyniku fermentacji miazgi sojowej pozostałej po produkcji tofu, natomiast czarna na resztkach po tłoczeniu oleju arachidowego. Mechanizmy molekularne, za pomocą których grzyby przekształcają składniki w żywność, nie były dotychczas dobrze poznane. Dlatego w ramach nowego badania naukowcy zbadali genetykę Neurospory, aby dowiedzieć się, w jaki sposób rozkłada ona odpady roślinne i wytwarza nowe smaki.

Badania genetyczne ujawniły obecność dwóch form Neurospory: dzikich odmian występujących na całym świecie oraz odmian, które przystosowały się do życia na odpadach rolniczych. Dzięki swojej zdolności do rozkładania celulozy, udomowiony szczep Neurospora może przekształcić odpady soi i orzeszków ziemnych w aromatyczne jedzenie. Warto zauważyć, że grzyby mają też potencjał przekształcania niestrawnego materiału roślinnego, takiego jak polisacharydy, w strawną i pożywną żywność.

Analizy ujawniły, że grzyb ten może z powodzeniem przekształcić bogate w celulozę odpady mleka sojowego w żywność w zaledwie 36 godzin. Co więcej, badanie wykazało wszechstronność N. intermedia, która może rosnąć na 30 różnych rodzajach odpadów rolniczych, nie wytwarzając żadnych toksyn. Odpady te obejmują wytłoki z trzciny cukrowej, wytłoki pomidorowe, łuski migdałów i skórki bananów.

Smak na miarę gwiazdki Michelin?

No dobrze, ale czy to może być smaczne? Autorzy postanowili to sprawdzić podczas testów na potencjalnych klientach, i tak zaprezentowali czerwony oncom grupie 60 osób, które nigdy wcześniej go nie jadły. Uczestnicy pozytywnie opisali smak jako "ziemisty, orzechowy i grzybowy". Hill-Maini próbował uprawiać Neurosporę również na innych podłożach, jak orzeszki ziemne, orzechy nerkowca i orzeszki piniowe, które zostały pozytywnie przyjęte. 

Hill-Maini nie ukrywa jednak, że na drodze do zwiększenia produkcji żywności fermentowanej grzybami czeka wiele wyzwań. Jak opowiada w wypowiedzi dla serwisu Interesting Engineering, jednym z nich jest zrozumienie fermentacji na tyle szczegółowo, aby można było uczynić ją przewidywalną i racjonalnie zaprojektować procesy pod kątem określonych wyników. A dlaczego to takie ważne? ‍Ponieważ oncom może być z powodzeniem wykorzystywany jako alternatywa dla białka zwierzęcego, co ma niebagatelne znaczenie w obliczu światowej nadprodukcji mięsa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy