MACKI z Politechniki Wrocławskiej. Projekt doceniła ESA
MACKI to projekt opracowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej, który został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Dzięki decyzji ESA specjalny chwytak z PWr udało się przetestować w warunkach nieważkości. Nastąpiło to podczas manewrów parabolicznych, które wykonał pilot specjalnego samolotu.
Polscy studenci również bywają autorami spektakularnych projektów, które później znajdują zastosowanie w kosmosie. Dobrym przykładem jest tutaj grupa uczniów z Politechniki Wrocławskiej, która stworzyła sprzęt o nazwie MACKI. Fraza ta stanowi skrót od Microgravity Actuated Capturing Kinetic Instrument (kinetyczny instrument przechwytujący uruchamiany mikrograwitacją).
Projekt MACKI wybrany przez agencję ESA
Projekt MACKI studentów z Politechniki Wrocławskiej został doceniony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Instrument został wybrany do testów, które przeprowadzono w warunkach nieważkości. Stało się to możliwe za sprawą lotów samolotem, które zorganizowano w tym miesiącu we Francji.
W trakcie trzech lotów samolotu pilot wykonał specjalne manewry paraboliczne (razem 31), co przez łącznie około 30 minut pozwoliło na uzyskanie stanu nieważkości, czyli warunków zbliżonych do tych, które panują w kosmosie.
Były to bardzo istotne testy, które wykazały przydatność chwytaka MACKI do wykorzystania w warunkach kosmicznych. W przyszłości instrument będzie można używać na przykład na stajach kosmicznych, gdzie zostanie użyty do precyzyjnego manipulowania. Do czego służy to urządzenie i jak jest zbudowane?
MACKI z Politechniki Wrocławskiej to specjalny chwytak
Projekt MACKI został zainspirowany artykułem naukowym z Uniwersytetu w Harvardzie i jego nazwa nie jest przypadkowa. Specjalny chwytak wyposażony jest w silikonowe filamenty, które mogą kojarzyć się z mackami. W trakcie ich tworzenia używa się specjalnego procesu odlewania w dedykowanej formie.
Dysponując kilkoma takimi elementami, można z nich następnie stworzyć funkcjonalny chwytak. W trakcie testów przeprowadzonych dzięki uprzejmości Europejskiej Agencji Kosmicznej udało się sprawdzić, że projekt dobrze spisuje się w warunkach mikrograwitacji i nie zaobserwowano większych anomalii w porównaniu do ziemskiej grawitacji.
Studenci koła "in Space" z Politechniki Wrocławskiej obecnie analizują uzyskane wyniki. Wiemy również, że projekt MACKI ma być nadal rozwijany.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!