Polski satelita od roku w kosmosie. Okrążył Ziemię tysiące razy
Intuition-1 to polski satelita KP Labs, który znajduje się na orbicie od ponad roku. Został wystrzelony w kosmos 11 listopada 2023 r. Do tej pory okrążył Ziemię blisko 5,5 tys. razy. Satelita demonstracyjny Polaków służy do obrazowania planety i jest w stanie przetwarzać dane bezpośrednio na orbicie.
Intuition-1 to projekt firmy KP Labs, który odniósł wielki sukces. Polski satelita do hiperspektralnego obrazowania Ziemi znajduje się na orbicie od ponad roku. Jego start odbył się 11 listopada 2023 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 należącej do SpaceX. Producent postanowił podsumować pierwszy rok misji.
Polski satelita Intuition-1 od roku na orbicie Ziemi
11 listopada upłynął rok od rozpoczęcia misji Intuition-1, który w ciągu dwunastu miesięcy okrążył Ziemię 5490 razy. Oczywiście podczas lotu wykonano wiele różnych operacji. Pozwoliło to na sprawdzenie statku w akcji oraz jego instrumentów oraz komputera.
Polski satelita podczas okrążania Ziemi wykonał wiele zdjęć. Na obrazach udało się uchwycić z kosmosu m.in. Polskę, Arabię Saudyjską, Brazylię czy wybrane regiony Stanów Zjednoczonych. Intutition-1 wyposażony jest w unikalny system do obrazowania planety, gdzie wykorzystano aż 192 pasma.
Specjalny sensor pozwala przechwytywać znacznie więcej informacji o naszej planecie. To umożliwia bardzo precyzyjną identyfikację oraz analizę materiałów czy substancji występujących na Ziemi. Na przykład typów roślin.
Satelita Intuition-1 przetwarza dane w kosmosie
Projekt Intuition-1 wyróżnia się jeszcze pod jednym względem. Satelita KP Labs został wyposażony w zaawansowany procesor Leopard DPU. Dzięki temu jest w stanie przetwarzać dane bezpośrednio na orbicie okołoziemskiej i odbywa się to w połączeniu z algorytmami opartymi na uczeniu maszynowym.
Intuition-1 udowodnił, że jest czymś więcej niż demonstratorem technologii; jest solidnym przykładem autonomicznego, opartego na przestrzeni kosmicznej przetwarzania danych. Z Leopard DPU w swoim rdzeniu, Intuition-1 nadal ujawnia ogromny potencjał opartego na sztucznej inteligencji przetwarzania danych. Zdolność satelity do rejestrowania i przetwarzania obrazów hiperspektralnych o wysokiej rozdzielczości na orbicie przyniosła cenne informacje na temat różnych środowisk, od obszarów przemysłowych w Polsce po bioróżnorodne ekosystemy Amazonii.
W ramach ciekawostki warto dodać, że jednostka Leopard DPU jest także na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie ISS pełni rolę modułu testowego.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!