Wielka antena na budynku AGH. Połączy Polskę z kosmosem

Dawid Długosz

Dawid Długosz

Aktualizacja

W krakowskiej AGH zainstalowano specjalną antenę do komunikacji z satelitami. Posłuży ona do komunikacji z HYPE. Jest to niewielki satelita, którego misja rozpocznie się jeszcze w styczniu. Wkrótce statek zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską. Za projektem ukrywają się młodzi naukowcy z koła naukowego SatLab.

Antena do komunikacji z satelitami. Zainstalowano ją w Krakowie na budynku AGH.
Antena do komunikacji z satelitami. Zainstalowano ją w Krakowie na budynku AGH.AGH w Krakowiemateriały prasowe

HYPE to polski satelita, którego misja została wstępnie zaplanowana na około pół roku. Obecnie trwają przygotowania związane z tym przedsięwzięciem. Jednym z etapów jest budowa odpowiedniego systemu łączności ze statkiem. W tym celu na dachu jednego z budynków krakowskiego AGH zamontowano specjalną antenę.

Antena do komunikacji z satelitą HYPE na dachu budynku AGH

Wspomniana antena jest niezbędna do komunikacji z satelitą, który wkrótce znajdzie się na orbicie okołoziemskiej. W celu jej zainstalowania wykorzystano duży dźwig, który pozwolił na umieszczenie konstrukcji na dachu budynku, gdzie na co dzień pracują konstruktorzy HYPE.

Antena umieszczona na jednym z budynków AGH w Krakowie jest całkiem spora.AGH w Krakowiemateriały prasowe

Antena zainstalowana na budynku AGH waży 105 kg i ma średnicę 4,5 m. System komunikacji zostanie wykorzystany do łączności na amatorskich pasmach 70 i 13 cm o mocy 50 W. Wiemy, że będzie to możliwe w obie strony, a więc nie tylko w celu nadawania sygnałów do satelity, ale także odbierania danych.

Dzięki rozszerzeniu zasobów aparatury wykorzystywanej w inżynierii kosmicznej, kadra AGH będzie w stanie prowadzić stałą obserwację ruchów satelity na orbicie LEO. Buduje to cenne doświadczenie, które będzie wykorzystywane w rozwoju sektora kosmicznego. Jednocześnie sama antena stanowi ważne narzędzie naukowe i edukacyjne. Dzięki danym pozyskiwanym z anteny nasi studenci, doktoranci, pracownicy mogą realizować swoje projekty i rozszerzać je o dane pozyskiwane z kosmosu
– wyjaśnia prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie.

Miłym dodatkiem do całej konstrukcji jest stacja pogodowa, która będzie dostarczać informacje o wiatrach czy warunkach atmosferycznych. Jest to o tyle istotne, że antena przy silnym wietrze mogłaby ulec uszkodzeniom, ale naukowcy będą w stanie korygować jej położenie.

Polski satelita HYPE wkrótce poleci w kosmos

HYPE to najmniejszy satelita w Polsce, który został opracowany przez młodych badaczy z koła naukowego SkyLab. Statek ma trafić na niską orbitę okołoziemską jeszcze w tym miesiącu. Plan zakłada start w dniu 14 stycznia, a cała misja powinna potrwać co najmniej pół roku.

HYPE to satelita w standardzie PocketQube o wymiarach zaledwie 5 × 5 × 5 cm. Tak małego projektu tego typu w Polsce jeszcze nie było. Na wyposażeniu znajduje się m.in. niewielki spektroskop w zakresie pasma UV-VIS i jest to najmniejszy instrument w tej kategorii, który znajdzie się w kosmosie. Start powierzono firmie SpaceX, która wyniesie ładunek z wykorzystaniem rakiety Falcon 9.

Misja umieszczenia naszego satelity, najmniejszego w historii Polski, oznacza także stworzenie niezbędnej infrastruktury, zaplecza technicznego oraz dydaktycznego na uczelni. Wyposażenie strefy badawczej Centrum Technologii Kosmicznych w antenę do komunikacji i śledzenia ruchu naszego obiektu umożliwi w niedalekiej przyszłości realizację kolejnych projektów nanosatelitów, a sam proces ich powstawania w AGH ulegnie znacznemu ułatwieniu i przyspieszeniu
– powiedział Jakub Kopeć, jeden z twórców satelity.

Warto dodać, zainstalowana na budynku AGH antena w przyszłości zostanie wykorzystana do komunikacji także z innymi satelitami. Docelowo powinno to pozwolić na rozwój zaawansowanych technologii w Polsce.

"Niewidzialny" leśny domek. Turystyczna atrakcja w fińskiej Laponii© 2025 Associated Press
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas