SpaceX

Środa, 13 grudnia 2023 (14:24) Aktualizacja Wtorek, 13 lutego 2024 (11:55)
SpaceX, czyli Space Exploration Technologies jest amerykańską firmą założoną w 2002 roku przez Elona Muska. Jej głównym celem jest obniżenie kosztów dostępu do kosmosu, co ma ostatecznie umożliwić kolonizację Marsa.
SpaceX - najważniejsze informacje
Falcon 9 firmy SpaceX w trakcie startu w styczniu 2024 roku. /SpaceX /materiały prasowe

SpaceX - najważniejsze informacje

SpaceX zajmuje się projektowaniem, produkcją i lotami kosmicznych rakiet. Firma jest znana dzięki innowacjom i osiągnięciom w branży kosmicznej. Produktami SpaceX są:
  1. Rakiety Falcon - w tym Falcon 9, pierwsza na świecie rakieta nośna wielokrotnego użytku. Falcon Heavy to z kolei  najpotężniejsza operacyjna rakieta na świecie.
  2. Dragon jest statkiem kosmicznym zaprojektowanym do transportu załogi i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz do przyszłych misji na Marsa.
  3. Starship to w pełni wielokrotnego użytku statek kosmiczny, obecnie w fazie rozwoju, który ma na celu przewożenie ludzi na Marsa i inne cele w Układzie Słonecznym.
  4. Starlink - projekt mający na celu rozmieszczenie tysięcy satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej w celu zapewnienia globalnego pokrycia szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Temat SpaceX znajdziesz również w serwisie:

SpaceX - Wiadomości

SpaceX - Wideo