Grenlandia traci lód w szybkim tempie. Ujawnia to animacja
Grenlandia to wyspa, która kojarzy nam się z dużą pokrywą lodu i śniegu. Okazuje się jednak, że na przestrzeni lat region stracił go bardzo dużo. Badacze szacują, że Grenlandia utraciła ponad 2 tys. kilometrów sześciennych lodu. W wybranych regionach zniknęły warstwy o grubości aż 75 metrów, co pokazuje animacja agencji ESA.
Grenlandia to wyspa pokryta lodem i śniegiem. Jednak w wyniku zmian klimatu w tym regionie dochodzi do anomalii, które skutkują utratą tych warstw. Dzieje się tak od kilkudziesięciu lat – co najmniej od 1998 r. Zjawisko jest niepokojące i jego efekty możemy teraz prześledzić na ciekawej animacji.
ESA udostępnia animację pokazującą zmiany na Grenlandii
Grenlandia w ostatnim czasie straciła aż 2347 kilometrów sześciennych lodu. To ogromna ilość, która odpowiada wodzie w największym zbiorniku wodnym w Afryce — Jeziorze Wiktorii. Pokrywa lodowa jest tracona systematycznie i w zależności od regionu, straty te przebierają większe lub mniejsze rozmiary.
W niektórych regionach Grenlandii doszło do utraty pokrywy lodowej o grubości aż 75 metrów! Tak było w przypadku lodowca Zachariae Isstrøm. Straty są widoczne także na krawędziach, gdzie zaobserwowano ponad 6-metrowe ubytki.
Europejska Agencja Kosmiczna, której satelity śledzą zmiany zachodzące na Grenlandii, udostępniła animację, która pokazuje skutki utraty warstw lodu. Na wideo zaznaczono je kolorem czerwonym. Trzeba przyznać, że zjawisko przyjmuje ogromne rozmiary.
Grenlandia badana przez satelity CryoSat-2 i ICESat-2
Dane przedstawione na powyższej animacji udało się uzyskać za pomocą dwóch satelitów. Są to CryoSat-2 należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz ICESat-2 wystrzelony przez NASA. Pierwszy statek mierzy wysokości na Ziemi z wykorzystaniem radarów. Drugi ma podobne przeznaczenie, ale wykorzystano tu instrumenty laserowe.
Analiza informacji pochodzących z obu satelitów wykazała, że niezależnie od wykorzystanej techniki pomiarowej, uzyskane dane są bardzo podobne (różnice sięgały maksymalnie 3 proc.). W ten sposób potwierdzono (na dwa sposoby), że Grenlandia rzeczywiście traci mnóstwo lodu. Pamiętajmy również, że woda pochodząca z roztopów na tej wyspie jest drugim co do wielkości czynnikiem na Ziemi, powodującym podnoszenie się poziomów oceanów i mórz.
Naukowcy alarmują, że już teraz potrzebne są działania, które zatrzymają topnienie warstw lodu na Grenlandii. W przeciwnym wypadku zjawisko będzie przybierać na sile.