Topnienie Grenlandii przyspiesza. Zagrożone miliony osób

Wyniki nowych badań ostrzegają przed gwałtownym topnieniem lodowców Grenlandii. Do końca obecnego stulecia poziom wód w morzach i oceanach podniesie się na tyle, że będzie stanowił realne zagrożenie życia dla milinów osób. Wyniki zostaną uwzględnione przez IPCC.

Grenlandia topi się coraz szybciej
Grenlandia topi się coraz szybciej123RF/PICSEL

Lodowce na Grenlandii topią się coraz szybciej. Według modeli klimatycznych do 2100 r. nastąpi utrata od 964 do 1735 gigaton lodu rocznie. To spowoduje, że woda dostająca się do oceanu doprowadzi do podniesienia się poziomu mórz o 1 metr, co będzie ogromnym zagrożeniem dla milionów osób zamieszkującym wybrzeża.

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Liège zostało wykonane przy pomocy superkomputera NIC5 znajdującego się na wyposażeniu jednostki naukowej, a wyniki będą brane pod uwagę w przyszłych ocenach IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ, pomagając udoskonalić prognozy wzrostu poziomu morza.

Woda roztopowa (odcienie niebieskiego) odpływająca z pokrywy lodowej Grenlandii do końca stulecia (2080–2099), zgodnie z różnymi modelami klimatycznymimateriały prasowe

Lodowce Grenlandii topnieją w alarmującym tempie

Skalę problemu ujawniają dwa ostatnie badania, jedno koordynowane przez Uniwersytet w Liège i opublikowane w Geophysical Research Letters, drugie opublikowane w naukowym komunikacie prasowym. Trzy regionalne modele klimatycznie nieco różnią się prognozami, ale wszystkie prowadzą do jednego wniosku: Grenlandia straci ogromną ilość lodu do 2100 r., co przyspieszy wzrost poziomu mórz.

- Według prognoz, do końca stulecia pokrywa lodowa może tracić od 964 do 1735 gigaton lodu rocznie, w zależności od zastosowanego modelu – wyjaśnia Quentin Glaude, inżynier z Montefiore Institute na Uniwersytecie w Liège. Te różnice, choć znaczące, nie ukrywają zasadniczego faktu: topnienie lodu jest nieunikniona, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie drastycznie ograniczona.

Skąd wynikają różnice w wynikach poszczególnych modeli?

Zespół badaczy wyjaśnił, że różnice wynikają ze sposobu, w jaki każdy model traktuje odpływ wody roztopowej. Na przykład, gdy śnieg topnieje, część wody infiltruje, czyli wsiąka i zamarza ponownie, podczas gdy reszta spływa bezpośrednio do oceanu.

Grenlandia obecnie przyczynia się w 25% do globalnego wzrostu poziomu morza, czyli 0,6 mm rocznie. Jeśli obecne topnienie będzie się utrzymywać, ten wkład może osiągnąć nawet 1 metr do 2100 roku.
Xavier Fettweis, klimatolog z ULiège.

Jeśli rzeczywiście tak się stanie, zagrożone jest życie milionów ludzi, którzy zamieszkują wybrzeża. Choć obecne badania wykorzystują najnowsze zdobycze nauki i technologii, to badacze są zdania, że w dalszym ciągu istnieje konieczność udoskonalania modeli klimatycznych. Dokładniejsze dane pozwolą w przyszłości zmniejszyć niepewność wyników.

Źródła:
1. Uniwersytet w Liège
2.Q. Glaude et al, A Factor Two Difference in 21st‐Century Greenland Ice Sheet Surface Mass Balance Projections From Three Regional Climate Models Under a Strong Warming Scenario (SSP5‐8.5), Geophysical Research Letters (2024). DOI: 10.1029/2024GL111902

Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas