50. rocznica ladowania na Księżycu

Co gdyby astronauci Apollo 11 nie wrócili na Ziemię?

Misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem, a Neil Armstrong stał się pierwszym człowiekiem na Księżycu. Ale mogło być znacznie gorzej. Na "czarny scenariusz" był przygotowany prezydent Nixon, który miał nawet napisaną stosowną mowę.

Nawet wtedy, gdy moduł księżycowy wylądował na Mare Tranquillitatis, nie było gwarancji, że astronautom uda się wrócić do orbitującego modułu dowodzenia z Michaelem Collinsem na pokładzie, nie mówiąc już o Ziemi. Mając to na uwadze, prezydent Nixon poprosił zaufanego twórcę swoich przemówień, Williama Safire'a, do napisania exposé na wypadek "księżycowej katastrofy".

W wywiadzie udzielonym w 1999 r., Safire przyznał, że lot modułem księżycowym z powrotem na orbitę i połączenie z modułem dowodzenia były jednymi z najbardziej ryzykownych etapów misji Apollo 11. Mimo że załoga Apollo 10 latała 14,4 km od powierzchni Księżyca, astronauci Apollo 11 musieli oderwać moduł księżycowy od powierzchni Srebrnego Globu i wrócić na orbitę.

Reklama

- Gdyby to im się nie udało, zostaliby porzuceni na Księżycu, aby tam umrzeć w samotności. Mieliby wybór: albo umrzeć z głodu, albo popełnić samobójstwo - powiedział Safire.

Gdyby tak się stało, NASA odcięłaby łączność z astronautami, a prezydent otrzymałby zadanie poinformowania świata, co się stało.

Plan mowy Safire'a na wypadek katastrofy księżycowej został wysłany do sztabu Nixona 18 lipca 1969 r. 30 lat później jego treść trafiła do mediów. Zgodnie z instrukcjami Safire'a, prezydent Nixon powinien najpierw pocieszyć wdowy po astronautach, a dopiero później zwrócić się do całego świata.

"Los chciał, że ludzie którzy polecieli na Księżyc w pokoju, pozostaną na Księżycu i odpoczną w pokoju" - to fragment wspomnianej mowy.

W przypadku najgorszego scenariusza, astronauci otrzymaliby symboliczny pochówek, a ich prochy zostałyby rozsypane nad oceanem. Pełna treść mowy napisanej przez Safire'a dla prezydenta Nixona znajduje się na załączonym zdjęciach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Misja na Księżyc | Apollo 11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy