Apollo 11

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:07) Aktualizacja Środa, 14 lutego 2024 (15:46)
Apollo 11 to historyczna misja kosmiczna NASA, która 20 lipca 1969 roku po raz pierwszy w historii umieściła ludzi na Księżycu. Astronauci Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali na powierzchni Księżyca w module księżycowym Eagle, podczas gdy Michael Collins pozostał na orbicie w module dowodzenia. Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu, wypowiadając słynne słowa: "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości". Misja Apollo 11 była kulminacją wyścigu kosmicznego między USA a ZSRR i stanowiła ważny moment w historii eksploracji kosmosu.
Apollo 11 - najważniejsze informacje
Załoga Apollo 11 – od lewej: Neil Armstrong (dowódca), Michael Collins pilot modułu dowodzenia i Edwin "Buzz" Aldrin. /AFP

Apollo 11 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    rakieta

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1969

Kto był dowódcą misji Apollo 11?

Apollo 11 był piątą załogową misją w ramach amerykańskiego programu Apollo i pierwszą, która wylądowała na Księżycu z ludźmi. Jej głównym celem było "wykonanie lądowania człowieka na Księżycu i bezpieczny powrót na Ziemię". 

Na pokładzie statku kosmicznego znaleźli się: Neil Armstrong - dowódca misji, Buzz Aldrin - pilot modułu księżycowego oraz Michael Collins - pilot modułu dowodzenia.

Ile trwała misja Apollo 11? 

Start rakiety Saturn V z Przylądka Kennedy'ego na Florydzie odbył się 16 lipca 1969 roku, a już po pięciu dniach, 21 lipca 1969 roku,  Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na Księżycu, a za nim Buzz Aldrin. Trzy dni później miało miejsce bezpieczne wodowanie w Pacyfiku i powrót załogi na Ziemię.
 
Przebieg misji Apollo 11 był nieco bardziej złożony, niż może się wydawać. Po osiągnięciu orbity okołoziemskiej rakieta Saturn V przeprowadziła iniekcję translunarną, kierując statek Apollo w stronę Księżyca.

W drodze do Księżyca, załoga przeprowadziła manewr dokowania, łącząc moduł dowodzenia Columbia z modułem księżycowym Eagle. Po osiągnięciu orbity księżycowej, Armstrong i Aldrin przeszli do modułu księżycowego i rozpoczęli przygotowania do lądowania, podczas gdy Collins pozostał na orbicie w module dowodzenia.

Gdzie na Księżycu wylądowała misja Apollo 11?

Po udanym lądowaniu w Morzu Spokoju, Armstrong i Aldrin spędzili na powierzchni Księżyca prawie 22 godziny, przeprowadzając eksperymenty naukowe i zbierając próbki gruntu. Następnie wrócili na orbitę, gdzie dokowali do modułu dowodzenia, a następnie wszyscy trzej rozpoczęli podróż powrotną na Ziemię.
 
W kontekście zimnej wojny i kosmicznego wyścigu pomiędzy USA a ZSRR, lądowanie na Księżycu było potężnym zwycięstwem dla Stanów Zjednoczonych. Pokazało technologiczną i inżynieryjną przewagę USA nad Związkiem Radzieckim i było spełnieniem obietnicy prezydenta Johna F. Kennedy'ego z 1961 roku.
 
Misja dostarczyła cennych próbek księżycowej skały i gruntu, które dostarczyły naukowcom nowych informacji na temat powstania i historii Księżyca. Eksperymenty przeprowadzane podczas misji również dostarczyły danych na temat warunków panujących na powierzchni Księżyca.
 
Misja Apollo 11 została wystrzelona przy użyciu rakiety Saturn V, trzystopniowego pojazdu nośnego, który był w tamtym czasie najpotężniejszą rakietą na świecie. Zaprojektowany pod kierownictwem Wernhera von Brauna, Saturn V był kluczowym elementem sukcesu programu Apollo.

Ciekawostki o misji Apollo 11

Chociaż załoga Apollo 11 postawiła flagę USA na Księżycu, nie było to oznaką roszczenia terytorialnego. W rzeczywistości, umowa międzynarodowa zapewnia, że żadne państwo nie może rościć sobie praw do Księżyca. Armstrong i Aldrin zostawili na Księżycu kilka przedmiotów, w tym medalion upamiętniający astronautów i kosmonautów, którzy zginęli w służbie oraz specjalną płytę z wiadomościami od przywódców 73 krajów.
 
Teorie spiskowe dotyczące lądowania na Księżycu twierdzą, że załogowe misje Apollo nie wylądowały faktycznie na Księżycu, lecz były inscenizacją stworzoną przez rząd USA. Jedna z najpopularniejszych teorii twierdzi, że  lądowanie na Księżycu zostało sfilmowane w tajnym studio filmowym, a niektórzy wskazują na reżysera Stanleya Kubricka jako tego, który mógł być zaangażowany w tę inscenizację.

Spiskowcy wskazują na falującą flagę USA jako dowód na to, że misja była inscenizacją. Twierdzą, że skoro w próżni księżycowej nie ma powietrza, flaga nie powinna się poruszać. Jednak ruch flagi był spowodowany siłą, z jaką astronauta wbijał ją w grunt, a brak atmosfery księżycowej oznacza, że nie było oporu powietrza, który by zatrzymał falowanie. NASA opublikowała obszerne odpowiedzi na wiele z tych teorii spiskowych, wskazując naukowe i logiczne wyjaśnienia dla każdego z nich. Jednym z najważniejszych dowodów na rzeczywistość misji Apollo są próbki skał księżycowych przywiezione na Ziemię. Te próbki zostały zbadane przez naukowców na całym świecie i ich właściwości różnią się od skał ziemskich.

Apollo 11 - Wiadomości