Medycyna przyszłości

​Człowiek nie może żyć wiecznie

Najnowsze badania wskazują, że nie ma żadnego skutecznego sposobu na powstrzymanie starzenia się organizmu. To oznacza, że musimy zaakceptować własną śmiertelność.

"Przeciwstarzeniowy" to jedno z najmodniejszych słów ostatnich lat. Według niemieckiej firmy Statista, wartość globalnego rynku przeciwstarzeniowego w 2020 r. oszacowano na ok. 58,6 mld dolarów. Ale to wszystko fikcja, bo najnowsze badania na 39 osobach i naczelnych z siedmiu rodzajów wskazują, że starzenia się organizmu nie da się zahamować.

Grupa naukowców z 15 krajów przetestowała hipotezę niezmiennego tempa starzenia się, która mówi, że każdy gatunek (w tym człowiek) ma względnie stałe tempo starzenia się w wieku dojrzałym. Wszelkie wysiłki przeciwstarzeniowe prawdopodobnie nie mają na nie wpływu. Wyniki zostały opublikowane w "Nature Communications".

"Nasze wyniki wspierają hipotezę niezmiennego tempa starzenia, implikując biologiczne ograniczenia na to, jak bardzo ludzkie tempo starzenia się może być spowolnione" - czytamy w badaniu.

Wnioski są jednoznaczne: nie da się oszukać śmierci. Średnia długość życia mogła wzrosnąć w wyniku lepszych czynników środowiskowych, ale koniec końców wszyscy zmierzamy w kierunku starzenia się i umierania.

Reklama

- Nasze ustalenia potwierdzają, że w historycznych populacjach oczekiwana długość życia była niska, ponieważ wielu ludzi umierało młodo. Ale wraz z poprawą warunków medycznych, społecznych i środowiskowych, oczekiwana długość życia wzrosła. Coraz więcej ludzi żyje teraz znacznie dłużej. Jednak trajektoria w kierunku śmierci w starszym wieku nie zmieniła się. To badanie sugeruje, że postępy medycyny nie były w stanie pokonać tych biologicznych ograniczeń - powiedział José Manuel Aburto z Oxford's Leverhulme Centre for Demographic Science.

Czy coś zatem można zrobić, by spowolnić starzenie? Wszelkie specyfiki dedykowane temu zadaniu raczej są nieskuteczne, ale warto się cieszyć życiem takim, jakie jest.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieśmiertelność | starzenie się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy