Fale mózgowe jak odcisk palca

Amerykańscy naukowcy opracowali innowacyjną technikę, która pozwala zidentyfikować osoby ze stuprocentową dokładnością tylko na podstawie wzoru ich fal mózgowych.

Czy fale mózgowe mogą być wykorzystywane do identyfikacji tożsamości?
Czy fale mózgowe mogą być wykorzystywane do identyfikacji tożsamości?123RF/PICSEL

Obecnie do identyfikacji osób wykorzystuje się rysy twarzy, odciski linii papilarnych czy skany siatkówki. Nowa technika nazwana CEREBRE (Cognitive Event RElated Biometric REcognition) pozwala na zupełnie inny sposób identyfikacji osób bazujący jedynie na zapisie fal mózgowych.

- Wyobrażamy sobie zastosowanie tej technologii w sytuacjach wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak choćby weryfikacja tożsamości w Pentagonie - powiedziała Sarah Laszlo, główna autorka badań.

Nowa technika jest bardzo dokładna, bo nie bazuje na mierzeniu elektroencefalografii (EEG), a potencjałach wywołanych (ERP). ERP to sygnały krótkoterminowe produkowane przez mózg w odpowiedzi na określony bodziec. Biorąc pod uwagę, że każdy człowiek ma unikalny zestaw smaków i preferencji, nie wszyscy reagujemy w ten sam sposób. Naukowcy przebadali pod tym kątem 50 osób. Pokazywano im 400 zdjęć podzielonych na 5 kategorii, które zostały wybrane w celu wykrycia bardzo osobistej odpowiedzi mózgu. Podczas pokazywania zdjęć żywności, mózg każdego uczestnika generował unikalny ERP, w zależności od preferowanego przez niego smaku.

Gdy zebrano wystarczającą ilość danych opisujących każdego uczestnika, naukowcy byli w stanie przypisać im charakterystyczny szablon ERP.

Być może odpowiednio rozbudowana technologia weryfikacji tożsamości na podstawie ERP w przyszłości będzie wykorzystywana do odblokowywania naszych smartfonów lub komputerów osobistych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas