Medycyna przyszłości

Nanodiamenty zniszczą rakowe komórki macierzyste

​Rakowe komórki macierzyste są pierwotnym źródłem nowotworów i szczególnie trudno je zniszczyć. Są odporne na chemioterapię, a tym samym odpowiadają za nawrót choroby po zakończonym leczeniu. Ale istnieje sposób, by je zniszczyć. Wystarczy do standardowej chemioterapii dodać nanodiamenty.

Naukowcy opracowali już pierwszy lek z dodatkiem nanodiamentów oparty na epirubicynie - EPND. Epirubicyna to mocny cytostatyk stosowany do zwalczania nowotworów sutka, gruczołu tarczowego, gruczołu krokowego, trzustki, raka płuc, chłoniaków złośliwych i mięsaków tkanek miękkich.

Zmodyfikowana epirubicyna ma wbudowane nanodiamenty, struktury węglowe o średnicy ok. 5 nm. Pierwsze eksperymenty pokazały, że EPND jest w stanie nie tylko zabić zwykłe komórki nowotworowe, ale i rakowe komórki macierzyste, odporne na działanie chemioterapii. Taka terapia eliminuje praktycznie całe ognisko chorobowe i zapobiega odnawianiu się raka wątroby.

W porównaniu do innych nanomateriałów, którymi wzbogaca się leki stosowane w chemioterapii, EPND zapewnia szerszy zakres ochrony. Lek ten jest przy tym bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Dzięki wzbogaceniu w nanodiamenty epirubicyny, śmiertelna dawka leku jest akceptowalna.

Naukowcy są pozytywnie nastawieni do nowego leku i mają zamiar sprawdzić go na większej grupie testowej.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chemioterapia | Onkologia | Nowotwór | rakowe komórki macierzyste
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy